Akce a projekty
Školní rok 2019/2020

Adventní posezení

V pátek 6. prosince se konala již tradiční akce s názvem Adventní posezení, která má za úkol naladit všechny zúčastněné do příjemné vánoční nálady.

Po společném přivítání se všichni rozptýlili po prostorách třídy MŠ. Tentokrát měli možnost vyrobit si svícen ze skleničky, nazdobit si vánoční ozdobu ve tvaru hvězdy nebo ukázat mamince i babičce své oblíbené hračky. K veselému tvoření a hraní zněly koledy a děti projevily velkou kreativitu a fantazii.

Celkovou atmosféru našeho dopoledne v MŠ můžete shlédnout na následujících fotografiích.

Adventní posezení

Adventní posezení

Podzimní tvoření

Pátek 15. 11. 2019 byl ve znamení mimořádného dne, kdy činnosti v mateřské škole neprobíhají tak, jak jsou děti zvyklé. Ponuré podzimní dny jsme projasnili malým podzimním tvořením, při kterém děti zjistily, že i obyčejná šiška se může proměnit v neobyčejnou věc.

Akce byla zahájena společným pozdravením se a malým rozehřátím v podobě skákání s písničkou. Poté se děti společně s rodiči rozptýlily po prostorách MŠ. Měly možnost vytvořit si malého podzimního skřítka ze šišek a dalších plodů podzimu. A také mohly ukázat rodičům oblíbené hračky a knížky.

Průběh akce zachycují následující fotografie.

Podzimní tvoření

Podzimní tvoření

Skřítkovská výprava

V pátek 18. 10. 2019 byl den ve znamení Skřítkovské výpravy. Na akci byli pozváni rodiče dětí a také jejich mladší sourozenci. Všichni jsme se sešli chvíli před 10. hodinou na terase naší školičky, kde jsme se společně pozdravili a uvítali. Naše náročná výprava tak mohla začít.

Prvním úkolem bylo pomoci pavoučkům uklidit jejich pavučinky od prachu. Prolézání připravených pavučin dalo některým dětem zabrat, ale všechny se s tím bravurně popraly. Dále jsme pokračovali procházkou ke staré vysoké borovici, kde si děti vyzkoušely jaké to je sbírat jehličím zapadané šišky. Následně zkoušely hod šiškou na cíl. Chvíli trvalo, než se dětem podařilo seřadit se a zorganizovat. Za malou chvíli svištělo vzduchem několik šišek. Velká většina z nich zasáhla cíl – jeden z kruhů.

Protože podzim patří mezi chladnější období, zahřáli jsme se malým proběhnutím k dalším úkolům. U hřiště děti stavěly pro malé skřítky domečky z kamínků, také si zkusily chytit broučka – namotat korálky na tyčku. Poté sbíraly společně zajímavě zbarvené listy, z nichž potom sestavovaly různé obrazce i obrázky.

Hlavním a zároveň nejvíce náročným úkolem bylo připravit pro ptáčky, kteří neodletěli do teplých krajin, budky. Protože úkol byl náročný především na bezpečnost, aktivní byli více rodiče dětí. Společnými silami po usilovném zatloukání hřebíků se dané budky podařilo sestavit.

Na celkovou atmosféru akce, a také na to, jak se dětem dařilo a jak je dané činnosti bavily, se můžete podívat na následujících fotografiích.

Skřítkovská výprava

V pátek se děti z naší MŠ společně vydají na Skřítkovskou výpravu, během které zjistí, co všechno musí malý skřítek na podzim zvládnout.

Skřítkovská výprava

Podzimní procházka

Zářijový pobyt v MŠ jsme v pátek 27. 9. 2019 zakončili společnou Podzimní procházkou s úkoly. Na tuto akci byl pozván i doprovod dětí. Počasí nás ráno vítalo deštěm, ale během dopoledně se umoudřilo a umožnilo nám tak plánovanou procházku zrealizovat.

Všichni jsme se sešli na terase u naší MŠ, kde jsme se společně přivítali písničkou. Odtud naše kroky vedly ke smrkům, kde děti čekal zahřívací úkol. Nasbírat popadané šišky na hromadu a později z nich společnými silami sestavit terč, na který si děti vyzkoušely hodit kroužky. Naše kroky potom směřovaly po cestě k rybníku, u kterého si děti ověřily, co všechno zjistily během pobytu v parku v uplynulých dnech. Společně pojmenovávaly dané přírodniny a chvíli na to si vyzkoušely, jakou mají paměť. Vše totiž zmizelo pod šátkem. Další zastávka naší procházky na louce u veverky prověřila mrštnost a rychlost všech dětí. Jejich úkolem bylo proběhnout pod točícím se lanem. I když lano některé lehce zasáhlo, děti to nevzdávaly a zkoušely proběhnout vesele a směle pořád dokola.

Procházka byla zakončena zapeklitým úkolem. Děti, vybavené krabičkami a lístečkem s instrukcí, se společně s rodiči vydaly hledat přírodninu podle určené barvy. Měly najít něco černého, hnědého, červeného, žlutého, zeleného a taky netypické pro podzim – něco modrého. Děti se dané aktivity nezalekly a za malou chviličku se sešly s plnými krabičkami. Z přinesených přírodnin nakonec sestavily obrázek.

Co modrého se v přírodě nachází? Odpověď a také celkovou atmosféru společného dopoledne najdete na následujících fotografiích.


 

Podzimní procházka

Podzimní procházka


Školní rok 2018/2019Školní rok 2018/2019

Vítání léta

V pátek 28. 6. 2019 byl pobyt venku zpestřen akcí s názvem Vítání léta. Společně s dětmi a jejich rodiči jsme si užili dopoledne plné letní zábavy.

Akci jsme zahájili uvnitř MŠ společným pozdravením a skákavou písničkou. Pokračovali jsme tancem, který navodil tu správnou letní atmosféru.Poté jsme se přesunuli na terasu, kde byla připravená překážková dráha. Na jejím začátku byl nachystán kbelík vody a kelímky, na jejím konci vanička, která byla potřeba naplnit. Děti se nadšeně pustily do přenášení vody a zdolávaly všechny překážky. Po naplnění vaničky na děti čekal tvořivý úkol - vyrobit lodičky z korkových zátek a houbiček na nádobí.

Závěr akce prověřil opět obratnost, postřeh i soustředění všech zúčastněných. Děti společně s jejich rodiči vyzkoušely hod kroužky na cíl, medvědí tlapky, namotávání „broučků“ na tyč a také podběh pod točícím se lanem. Do všech zmíněných činností od začátku do konce se zapojili i rodiče, za což jim patří velký obdiv a poklona. Celková atmosféra, radost a veselá nálada je zachycena na následujících fotografiích


Vítání léta

DĚTSKÝ DEN

V pátek 31. 5. 2019 se u příležitosti oslavy Dne dětí konala akce s názvem Dětský den. Na tuto slavnost byly pozvány všechny naše děti společně s jejich rodiči a sourozenci. Počasí nám přálo, a tak se veškeré aktivity konaly v areálu přilehlého parku.

Po přivítání všech přítomných se přešlo hned k prvnímu velmi zapeklitému úkolu. Děti společně se svými rodiči měly postavit co nejvyšší věž z připravených papírových cihliček. Všichni se dali ihned do práce a společnými silami postavili opravdu hodně vysoký komín. A tak museli dál přemýšlet, jak kostky sestavit, aby to opravdu byla věž. Po několika pokusech se to nakonec podařilo a na terase naší školičky zazářila skutečná věž s pevnou základnou.

Dále bylo potřeba uvolnit přebytky energie a tak tu na děti čekalo přelézání a podlézání překážek, chůze po medvědích tlapkách, hod míčkem na cíl a také hod kroužky. Všechny zmíněné činnosti bravurně zvládly jak děti, tak i i jejich rodiče.

Následoval opět další z nelehkých úkolů. Děti měly vytvořit čtyřčlenné skupiny a společně najít krásy parku. Neváhaly, daly se do hledání a za malý okamžik představovaly kamarádům nepřeberné množství květin, šišek, větviček, kamínků a také jeden hříbek. Takovou krásu totiž park skrývá.

Akce byla zakončena posledním týmovým úkolem. Bylo třeba najít a poskládat jednotlivé zatoulané díly obrázků zpět do připravených podložek. A protože děti mají hbitost tygra, oči jako ostříž, a taky maminky a tatínky v zádech, obrázky byly složeny během chviličky. Mohly se tak těšit na slíbenou odměnu.

Průběh celé akce můžete shlédnout na následujících fotografiích.


Dětský den v MŠ

Čarodějnické rejdování

Pondělí 29. 4. 2019 patřilo mezi významnější „školkové“ dny. Celé dopoledne v mateřské škole probíhala akce s názvem Čarodějnické rejdování. Počasí venku nám sice nepřálo, ale o to víc jsme si to všichni společně užili.

Nějakou chvíli trvalo než se velevážení čarodějové a velevážené čarodějky z různých koutů země sešli, a tak byl dán prostor i volným hrám. Čarodějný rej odstartovalo společné přivítání v magickém kruhu a divoký přerušovaný tanec. Ve chvílích, kdy hudba utichla, bylo třeba vyhledat příslušnou podložku a postavit se na ni. Potíž byla v tom, že některé podložky během tance mizely, a tak se prověřila rychlost a obratnost malých čarodějů a čarodějek. Poté se všichni dozvěděli velkou novinku letošního roku. Kdo chce přijít tančit ke skutečnému ohni o Filipojakubské noci, musí prokázat, že bezpečně ovládá létání na koštěti, najde rozmanitou havěť na různých místech, umí kouzlit a hlavně, že umí uvařit jakýkoliv lektvar.

Všichni přítomní na nic nečekali a aktivně se vydali absolvovat všechny připravené aktivity a úkoly. Začali létáním na koštěti po vyznačené trase, pokračovali namáhavou chůzí v čarodějnických botách. A protože byli prvními úkoly zmoženi, posilnili se svačinou a dezertem, o který se postaraly dvě čarodějky – ano všichni si pochutnali na křupavých žížalkách.

Po svačině se k nám přidalo i několik velkých čarodějnic, které těm malým pomohly plnit další (náročnější) zkouškové úkoly. Následoval další divoký tanec, na jehož konci musí umět čarodějnice zkamenět, aby byla skryta před případným nebezpečím. Nato si všichni vyzkoušeli namotávat broučky chycené na pavučinovém provázku a projevili svou obratnost při prolézání a přeskakování různých překážek. Tyto lehké úkoly byly splněny během chviličky, a proto se přešlo k těm, jež vyžadovaly i velkou dávku odvahy, soustředění a trpělivosti. Mezi nimi bylo ve velké sklenici s neznámým obsahem najít a sesbírat zakleté knoflíkové brouky, dále bylo třeba sáhnout do čarodějnické plechovky, poznat, co je uvnitř a zároveň to na připravený papír nakreslit. Vrcholem všech zkoušek bylo vaření lektvaru. Přítomní čarodějové a čarodějky se na tento nejnáročnější úkol vrhli s velkým nadšením, a tak nám během chvíle po vyřčení tajemného zaklínadla lektvary vybublaly. Pro zvědavce: lektvar Fujky bujky, lektvar Bohatsví, lektar Zdraví, lektvar Krásy, Bramborový lektvar, Hadí lektvary a mnoho, mnoho dalších.

Co říci závěrem? Všichni přítomní ve svých zkouškách obstáli a odnášeli si vysvědčení se samými jedničkami! A jaká při tom panovala atmosféra, se můžete podívat na následujících fotografiích.


Jarní procházka

V pátek 9. 4. 2019 byl náš pobyt venku zpestřen akcí s názvem Jarní procházka. Počasí nám tento den přálo, sluníčko vesele svítilo a hřálo, a tak se děti společně s jejich rodiči a prarodiči vydaly na procházku doplněnou různými aktivitami, vybaveni kartičkami určenými k zakreslování získávaných informací.

Na začátku procházky děti nejprve sledovaly oblohu, měly určit jaké je počasí a zakreslit je. Následovala odlehčovací chůze na medvědích tlapkách, která v terénu mnoho dětí potrápila. Náladu si ale spravily hledáním jarních květin v určeném prostoru kolem Ořešáků. Dětem se podařilo najít a nakreslit spoustu fialek, petrklíčů a sedmikrásek. Aby se uvolnilo napětí z velkého hledání, pustily se do házení tenisovými míčky do postavených terčů, a také do přelézání a podlézání připravených překážek z tyčí. Dalším významným úkolem bylo najít a nakreslit broučka, který je menší než náš palec. Děti při hledání a pozorování využily nádoby s lupou. Tato činnost je velmi bavila, nebály se chytit nalezené “broučky“ a s klidem je pod lupou sledovaly. Překvapivě všichni našli stejné, zřejmě kamarády – Ruměnice pospolné.

Za zakreslené záznamy děti v závěru procházky dostaly odměnu ve formě Velikonoční dekorace, kterou si mohly ozdobit podle svých představ. S nadšením se tak pustily do tvoření. Procházku děti hodnotily kladně, odnesly si z ní spoustu zážitků. Její průběh si můžete prohlédnout na následujících fotografiích.


 

Jarní procházka

V pátek 5. 4. 2019 půjdeme s dětmi a jejich rodiči na společnou procházku parkem. Na cestě nás budou čekat různé úkoly a hry.

DEN PTACTVA

V pondělí 1. dubna jsme v mateřské škole s dětmi oslavili Den ptactva. Společně jsme listovali atlasem ptáků a encyklopediemi, dozvídali jsme se informace o různých druzích ptáků, jejich výskytu. Vedli jsme rozhovory o ochraně jejich hnízdišť, o přírodě, o vlivu člověka na přírodu. Na závěr děti měly možnost vytvořit si látkového ptáčka. Jak se tato činnost dařila, můžete posoudit sami. Děti svoji činnost hodnotily kladně, aktivity je bavily.


 

Masopustní rej

Naše mateřská škola se v pátek 8. 3. 2019 se proměnila ve veselý rej masek. Děti ve svých kostýmech přicházely už ráno, účastnily se běžných dopoledních činností a vzájemně si obdivovaly masky. V 10:00 hodin dorazili i rodiče dětí a masopustní rej vypukl naplno.

Začít nemohl jinak než divokým tancem, který navodil tu správnou náladu. Poté se přešlo ke klidnějším činnostem. Ne všechny masky byly známé, a proto bylo důležité všechny masky představit. Každá z nich byla odměněna bujarým potleskem. Abychom potrápili i hlavičky všech zúčastněných a zbystřili náš sluch a poznávací schopnosti, dali jsme se do poznávání zvuků z běžných situací (pračka, fén, holicí strojek, česání vlasů apod.). Děti se nenechaly zaskočit a všechny slyšené zvuky s přehledem poznaly, čímž velmi překvapily! A protože tělíčka už potřebovala protáhnout, vydali jsme se do spodní části mateřské školy, kde si děti společně s rodiči vyzkoušely chůzi s míčkem na lžíci, náročnější chůzi na medvědích tlapkách a opičí dráhu, která prověřila hlavně jejich obratnost. Úkolem bylo prolézt hbitě tunelem, přeskočit, podlézt a prolézt připravené překážky.

Po skončení těchto aktivit jsme se přesunuli ven, kde děti úspěšně namotaly na klacíky připravené korálky. Vyzkoušely si prolézt pavoučí síť z lana. A na závěr je čekal hod na cíl. Tento úkol ztěžoval vítr, který si pohrával s letícími kroužky. Naše děti se ale jen tak nevzdaly, a tak po několika pokusech se i tady nakonec dařilo.

Na celkovou atmosféru masopustního reje se můžete podívat na následujících fotkách.


 

Masopustní rej

Už tento pátek 8. 3. 2019 bude v naší mateřské škole panovat veselá atmosféra. Čeká nás Masopustní rej plný masek, her, soutěží, radosti a smíchu.

Adventní posezení

Poslední den v naší školičce v roce 2018 byl zakončen akcí s názvem Adventní posezení. Pozvány byly naše děti, ale také jejich rodiče, prarodiče a sourozenci.

Děti akci zahájily písničkou s pohybovými prvky, předaly vánoční přání, které vyráběly v průběhu týdne, a poté se rozptýlily společně se svými rodiči a prarodiči v prostorách MŠ. V nabídce měly tvoření vánočních ozdob (skládanou hvězdu, papírovou hvězdu a zvoneček z papíru), překážkovou dráhu a volnou hru dle vlastního zájmu. Velká většina se vydala prvně tvořit a poté využila příležitosti ukázat a vytáhnout oblíbené hračky.

Na celkovou atmosféru dne, oblíbené hračky a tvoření se můžete podívat na následujících fotografiích.

Adventní posezení

V pátek 14. 12. 2018 se všichni společně s dětmi a jejich rodiči sejdeme v naší školičce, abychom vytvořili správnou vánoční atmosféru.

Hledání pokladu

Chladné, ale slunečné počasí v pátek 16. 11. 2018 přálo akci mateřské školy s názvem Hledání pokladu. Akce byla zahájena pohybovými úkoly uvnitř MŠ, do nichž se aktivně zapojily nejen děti, ale také jejich rodiče.

Jednotlivé úkoly postupně prověřily jejich motorické schopnosti a dovednosti v podobě prolézání a podlézání překážek, chůzi s míčkem nebo hodu míčkem. Za jejich dokončení děti dostaly odměnu – 13 indicíí, které značily cestu k pokladu. Indicie představovaly různé přírodniny, větvičky, lístky, šišky (charakteristické pro určité místo v parku). Poté jsme se všichni přemístili do areálu parku a děti s pomocí rodičů hledaly příslušná místa. Společnými silami byl poklad nalezen a zbývalo jej jen otevřít. Bylo třeba říct nahlas říkanku, jež se děti naučily v průběhu týdne.

Po menším váhání říkanka o počasí zazněla a truhlice s pokladem se otevřela. Děti se na ni doslova slétly a její obsah si po domluvě s rodiči rozdělily. Celkovou atmosféru dne v mateřské škole dokumentují následující fotografie.

Hledání pokladu

"Spolu s mlhou přišla do Křetína tajemná zpráva, že se v blízkosti MŠ ukrývá poklad. V pátek se tak s dětmi vydáme danou zprávu ověřit a zmíněný poklad najít."

Bramborové hrátky

Pátek 19. 10. 2018 patřil ke dnům, kdy je u nás v MŠ mimořádně všechno jinak. Konala se akce Bramborové hrátky, při které děti zjistily, že brambory se mohou využít i jinak než k jídlu. Nesměli tu chybět ani rodiče dětí.

Akce byla zahájena krátkým tanečkem, jejž se děti naučily v průběhu týdne. Poté se rozptýlily v prostorách mateřské školy, kde bylo připraveno několik stanovišť s různými úkoly. Všichni měli možnost vyzkoušet si hod bramborou na cíl, sestavit určitý počet brambor do daných obrazců, zdolat dráhu s bramborou položenou na lžičce, a také dva hlavní „úkoly“ – vyrobit si bramborový náhrdelník nebo skřítka s nasbíraných přírodnin a přinesených brambor. Jak se dětem dařilo? Posuďte sami.

Bramborové hrátky

V pátek 19. 10. 2018 společně s dětmi zjistíme, že brambory se dají využít i jinak než k jídlu. V naší školičce budeme podzimně tvořit.

Pavoučkova dobrodružná cesta

Páteční den s datem 21. 9. 2018 byl věnován akci s názvem Pavoučkova dobrodružná cesta k pavučině. Počasí nám pěkně přálo a z ranní mlhy se vylouplo hřejivé sluníčko. Akce se konala na terase MŠ a jejím blízkém okolí. Přizváni byli i rodiče dětí.

Děti si za pomoci a podpory rodičů vyzkoušely, co všechno musí malý pavouček zvládnout na svých cestách. Prověřily svoji obratnost při plnění jednotlivých úkolů. Na značené cestě barevnými fáborky postupně přelézaly, prolézaly i podlézaly připravené překážky. Vyzkoušely i hledací schopnosti při sběru různých přírodnin a na závěr se všichni společně pod dohledem paní učitelky pustily do pletení velké pavučiny, kterou v závěru měly možnost různě zdolávat.

Jednotlivé činnosti děti až na občasnou netrpělivost při čekání na kamarády bavily, aktivně se zapojily do všech úkolů, překvapily volbou přírodnin i společným podlézáním pod pavučinou.

Pavoučkova dobrodružná cesta

V pátek 21. 9. 2018 se společně s dětmi a jejich rodiči vydáme na Pavoučkovu dobrodružnou cestu k pavučině. Čeká nás spousta her, úkolů a také pletení pavučiny.


Školní rok 2017/2018

Školní rok 2017/2018

Čištění vody

V průběhu uplynulého týdne, kdy jsme se věnovali tématu vody kolem nás, jsme společně zabrousili i na problematiku filtrace vody. Složitou cestou přes čistírny se z běžně vyskytující se vody stává voda pitná. Děti tento fakt zaujal natolik, že společnými silami zkusily sestavit malou čističku vody. Využily k tomu prázdnou sklenici, PET láhev, písek a kamínky. Poté učinily pokus, při kterém sledovaly, co se děje. Připravenou vodu v kbelíku nejprve znečistily dostupnými přírodninami (hlína, listy, tráva) a postupně ji prolily přes čističku. S nadšením sledovaly, že se jednotlivé části zachycují, že voda protéká v kamíncích rychleji, pískem pomaleji. A nakonec s úžasem zjistily, že se vodu podařilo viditelně vyčistit.

Objevily tak nové informace:
1) voda jednotlivými látkami neprotéká stejně rychle.
2) Voda jde velice snadno znečistit, ale o to hůře se čistí.

Tvoření čajů

V rámci týdne, kdy poznáváme luční květiny, jsme navštívili naši bylinkovou zahrádku. Louka není jen krásná na pohled, ale i užitečná. Jeden den jsme věnovali poznávání bylinek, kdy jsme strávili celé dopoledne venku v parku rozlišováním rostlin a hrami. Dopoledne jsme zakončili výrobou vlastního čajového pytlíčku s bylinkami. Každý dostal svůj čajový sáček, který si mohl naplnit libovolnými nasbíranými bylinkami. Sběr bylinek děti moc bavil a měly velkou radost. Celé dopoledne hodnotily velmi kladně.

Dětský den

V pátek 1. 6. 2018 se v MŠ uskutečnila tradiční oslava svátku všech dětí. Pro děti byla připravena dobrodružná cesta naším krásným parkem, na které na děti čekaly úkoly a soutěže. Během cesty si mohly vyzkoušet překážkovou dráhu, svoji mrštnost, přesnost, ale také potrápily svoji hlavu. Děti si dopoledne užívaly, vládla veselá a příjemná nálada. K dobré pohodě přispěli i zúčastnění rodiče, kteří všechny podporovali a fandili jim. Děti se snažily dle svých možností a schopností, a tak je na konci čekala zasloužená odměna. V amfiteátru parku jsme si odpočinuli, doplnili opět tekutiny, ale hlavně vyzkoušeli bublifuky, které děti dostaly za super účast. K tomu obdržely malou zaslouženou dobrotu.

Jaro v mateřské škole

Jarní měsíce patří mezi ty nejkrásnější v našem parku. Vše začíná rašit, pučit a rozkvétat. Letos se zima nechtěla moc vzdát a sníh vydržel dlouho. Děti v MŠ se proto snažily přivolávat jaro. Zpívali jsme písničky o sluníčku a poznávali první jarní květiny, které již v našem okolí rozkvétaly. Sluníčka přibývalo a s ním i ostatní kytičky. Jako další poslové jara se v našem ZOO koutku narodila kůzlátka, která jsme chodili pozorovat a ve třídě jsme si povídali i o dalších domácích zvířatech. V následujících dnech, jsme se věnovali poznávání velikonočních tradic a zvyků. Děti si vyrobily spoustu velikonočních a jarních dekorací, naučily se básničku nebo si zahrály hru. Začátkem měsíce dubna jsme oslavili v mateřské škole již tradiční Den ptactva. Děti poznávaly různé druhy ptáků, jejich vývoj a život. Činnosti děti bavily a měly kladný ohlas. V rámci týdne oslav ke Dni Země byly zařazeny aktivity, vztahující se k třídění odpadu. Učili jsme se správně rozdělovat odpad do kontejnerů podle barev, hráli zajímavé hry a vydávali jsme se na vycházky do okolí. Koncem měsíce jsme společně oslavili další tradiční svátek Pálení čarodějnic. 27. dubna 2018 se konal Čarodějný rej pro děti a jejich rodiče. Tradiční oblíbená akce plná her, soutěží a kouzlení. Letos jsme se vydali za záchranou veverky Čiperky a křišťálové koule, která byla ukradena ze třídy MŠ zlou čarodějnicí Rymbabulí. Děti čekala náročná cesta plná nástrah, které se daly zvládnout jen společnými silami a vzájemnou podporou. Na konci cesty jsme nasbírali již dost čarovné síly a v našem amfiteátru v parku jsme tak mohli začít všichni společně čarovat a přemoci zlou čarodějnici Rymbabuli. Čarodějnici jsme přemohli, veverku Čiperku a křišťálovou kouli jsme osvobodili. Akce byla hodnocena velmi kladně a všichni odcházeli s dobrou náladou. Měsíc květen jsme letos začali oslavou Dne Slunce 3. 5. 2018. Děti si vyráběly sluníčka, zacvičili jsme si pozdrav slunci a zazpívali písničku. V dalších dnech jsme se již věnovali přípravám na oslavu svátku všech maminek. I my, jsme maminkám vyrobili pozornost a naučili se krásnou básničku. Maminkám se dárečky moc líbily a vykouzlily jim úsměv na tváři.

Uspávání broučků a zvířátek

V pátek 24. listopadu se v MŠ uskutečnila již tradiční akce pro děti a rodiče Uspávání broučků a zvířátek. Letos se děti vydaly na cestu, která byla vyznačena fáborky po podzimním parku. Na dobrodružné cestě potkaly 10 různých zvířat a broučků. Úkolem dětí bylo poznat, zda se ukládají k zimnímu spánku nebo ne. Pokud tomu tak bylo, zazpívaly mu písničku, kterou se v průběhu týdne naučily v MŠ. Ta zvířátka, která v zimě nespí, měla pro děti nějaký úkol. Děti si tak mohly vyzkoušet skákat a překonat překážkovou dráhu jako zajíc, sbírat zásoby do košíku jako veverka, která celou zimu opravdu nespí. U kmotry lišky si zalovily myši a ryby. Jako dalšího potkaly jelena, u kterého trénovaly svoji přesnost hodem kroužků na kolíčky. V závěru svého putování narazily na divoké prase, kde si každý vylosoval barvu a dostal úkol najít všechny kousky stejné barvy a složit obrázek. Po posledním zdárně splněném úkolu následovala odměna. Všichni byli moc šikovní a tak si malou sladkou odměnu a drobnost na památku opravdu zasloužili. Děti dopoledne moc bavilo a hodnotily ho velmi kladně. Nejvíce je bavilo hledání fáborků – cesty a plnění úkolů. Do celého dopoledne se aktivně zapojili i rodiče, za což jim ještě jednou děkuji. I z jejich strany zaznívala kladná hodnocení a spokojenost. Strávili jsme společně krásné dopoledne plné krásných zážitků a legrace.

Bramborové tvoření

Podzimní vyrábění v naší mateřské škole nesmí chybět. Proto na pátek 20. 10. 2017 byly pozvány děti a jejich rodiče, babičky či dědečkové na bramborové tvoření. Zakončili jsme tak týden aktivit, které byly spojené s touto podzimní plodinou. Děti návštěvě prvně předvedly, co jsme se všechno pěkně naučili. Zazněly básničky s pohybem „Kutálí se brambora“ a „Bedla“. Poté se všichni již vrhli na tvoření skřítků nebo různých zvířátek. Zanedlouho už stály na výstavě myšky, housenky, ježci, prasátka a různí skřítci. Vládla příjemná a veselá nálada. Jak naše tvoření dopadlo, se můžete podívat zde. Všichni zúčastnění byli spokojeni se svými výtvory i prožitým společným časem.

Den s netopýry

V pátek 15. 9. 2017 jsme v mateřské škole již tradičně slavili svátek netopýrů. Děti měly možnost zažít nevšední den s netopýry. Po ranním pozdravení jsme se přesunuli do třídy základní školy, kde byly připraveny činnosti na interaktivní tabuli. Zde se děti dozvěděly spoustu zajímavostí ze života těchto živočichů. Prohlédli jsme si obrázky a zejména jsme se naučili, jak netopýr vypadá, čím se živí a kde spí. Děti aktivity velmi bavily a měly spoustu doplňujících otázek nebo vyprávěly svoje zážitky s netopýry. Po ukončení práce s interaktivní tabulí jsme se přesunuli zpět do herny mateřské školy, kde jsme si vyrobili každý svého netopýrka. Děti hodnotily prožité dopoledne velmi kladně.


Školní rok 2016/2017

Letní hrátky

Ani o prázdninách se děti v mateřské škole nenudí. Krásné počasí nás svádí trávit většinu času venku. V posledních dnech bylo opravdu velmi horko, proto jsem dětem nabízela možnosti ochladit se a zabavit při vodních hrátkách. Na každý den byla připravena jiná aktivita. Děti si vyzkoušely různé pokusy s vodou, např. jaký materiál plave, jaký se potopí, přepravovaly vodu různými způsoby, překonávaly překážkovou dráhu a nakonec proběhla i vodní balónková bitva. Dětem se činnosti moc líbily a zažily při nich spoustu legrace. Další den na děti čekalo malování na chodník vodou a různé hrátky s PET-lahvemi. Především proděravělé PET-lahve měly u dětí veliký úspěch a různě se vzájemně osvěžovaly, zalévaly květiny, tvořily obrazce aj. Poslední den našeho vodního týdne jsme si vyzkoušeli bublinkové malování venku na terase. Děti foukaly brčkem a tvořily tak bubliny, které obtiskly na papír. Tvoření bylo pro děti lákavé a zaujalo je. Celý týden byl plný krásných zážitků a prázdninového dovádění.

                                                           

Dětský den

V pátek 2. 6. 2017 proběhl v MŠ již tradiční dětský den. Během týdne jsme s dětmi poznávali všechny světadíly a jejich obyvatele. Děti se seznamovaly s jednotlivými národy, a jejich zvyklostmi. Byly použity různé obrazové materiály, encyklopedie, zvukové nahrávky. Děti se naučily básničku o dětech a na závěr týdne nás čekala oslava dne dětí. Pro děti byly připravené soutěže venku na hřišti. Počasí nám přálo a svítilo krásně sluníčko. Akce se zúčastnili i rodiče dětí, kteří se aktivně zapojili do organizace celého dopoledne, za což jim ještě jednou děkuji. Jako první disciplínu si děti vyzkoušely překážkovou dráhu, která je moc bavila a šly ji hned několikrát. Následovalo lovení myšek, slalom s míčkem, hod míčkem aj. Disciplíny si děti nejprve plnily společně, ale poté je někdo zkoušel i individuálně. Děti si mohly také vyzkoušet pátrat v tajemných plechovkách. Vládla příjemná a veselá nálada a dopoledne uteklo velmi rychle. Na závěr následovalo hledání a navlékání korálků s básničkou „Princeznička na bále“. Poslední soutěž měla u dětí velký úspěch a zažili jsme spoustu legrace. Po soutěžení následovala odměna. Děti dostaly ,,šklebíky“, které si mohly vybrat. Jako bonus dostali všichni ještě od jedné maminky zubní pastičky a postavičku s měřením času na čištění zoubků. Děti měly z dárečků velkou radost a já bych ještě jednou chtěla poděkovat paní Staré za dárečky pro děti. Dopoledne se vydařilo, děti i rodiče odcházeli spokojení.

Noví obyvatelé parku

V úterý 9. 5. 2017 jsme se v rámci pobytu venku vydali na návštěvu k novým obyvatelům parku. Domečky v parku již nejsou prázdné, ale zabydlují se tu dva kozlíci a dvě kozičky. Děti byly z návštěvy ZOO koutku nadšené. Kůzlátka jsou zatím ještě trošku plachá, ale jak povyrostou, určitě budou kamarádská. Děti si kůzlátka pohladily a daly jim travičku. Společně jsme si je spočítali, řekli jsme si, jakou mají barvu a pozorovali je při hrátkách. Dále děti znaly, jak se jmenuje maminka, tatínek a jejich mládě. Moc se těšíme na další návštěvu a další obyvatele ZOO koutku.

Čarodějnický slet

V pátek 28. 4. 2017 proběhl v MŠ již tradiční slet všech čarodějů, čarodějnic a jiných kouzelných bytostí. Letos nám počasí nepřálo a celá akce tak proběhla ve vnitřních prostorách. Třída mateřské školy se proměnila v kouzelnou chaloupku, kde byly pro děti připravené různé úkoly, které si mohly vyzkoušet. Všichni byli z výzdoby a úkolů nadšení. Děti měly možnost využít malování na obličej nebo na ruce. Po svačince jsme zahájili náš čarodějný slet. Prvně jsme se pozdravili, vyzkoušeli čarodějný tanec a již se naplnil čas kouzel. Hlavní čarodějka předváděla mladším kouzla a čáry. Společně jsme vymýšleli různá zaříkávadla a čarodějka pak ukazovala své umění. Letošní magie s ohněm měla velký úspěch jak u dětí, tak i u ostatních návštěvníků našeho sletu. Postupně jsme se dostali k pilování čarodějných dovedností. Proběhlo létání na koštěti mezi kužely, předávání koštěte v řadě, chytání netopýrů, lov myší, na překážkové dráze museli prokázat všichni svoji mrštnost. Chytrost a ohebnost jsme cvičili při podbíhání žhavého lana, kdy pak ještě děti skládaly ze získaných dílků puzzle. Při plnění všech úkolů, vládla velmi příjemná a veselá nálada. Děti si vzájemně fandily a povzbuzovaly se. Pozadu nezůstal ani jejich doprovod, který také vydatně tleskal a slovně podněcoval k lepším výsledkům nebo se zapojil do soutěžení. V závěru našeho čarodějnického dopoledne, jsme se vydali hledat poztrácený poklad. Venku v čarodějném lese, se nalézal ztracený poklad, který měly děti najít a pomocí sluchu roztřídit. Poté jsme hádali, co se může ukrývat uvnitř. Když splnili všichni čarodějové a čarodějky poslední úkol, následovala odměna v podobě účastnického listu a nálepky. Jak jsme si čarodějný rej užívali, se můžete podívat zde.

                                                              

Jaro v plném proudu

Na začátku měsíce dubna jsme společně oslavili svátek ptactva, který připadá na 1. dubna. Celý týden jsme se v MŠ věnovali ptáčkům. Děti si zopakovaly, kteří ptáci přilétají zpět z teplých krajin. Hráli jsme různé pohybové hry. S pomocí obrazových materiálů děti poznávaly vývoj ptáčka. Postavili jsme si i hnízdečka, trénovali u toho barvy a předmatematické dovednosti. Na vycházkách a v parku jsme pak ptáčky pozorovali, vyhledávali jejich hnízda a pojmenovávali různé druhy.

V dalších dnech jsme se věnovali poznávání jarních tradic a zvyků o Velikonocích. Povídali jsme si o zvířatech, mláďátkách, kytičkách, zpívali různé jarní písničky s pohybem a vyráběli výrobky s jarní tématikou. Děti bavilo povídání o Velikonocích a jejich tradicích. Některé obyčeje znaly, jiné pro ně byly nové. Využívali jsme obrázky a používali různé techniky práce. Celý pobyt byl zakončen pletením pomlázek z vrbového proutí. Každý si společně s paní učitelkou vyrobil svoji pomlázku, mrskačku, karabáč, žílu… Děti tvoření a pobyt v MŠ hodnotily velmi kladně. Jak jsme společně pracovali, se můžete podívat zde.

                                   

Jak jsme přivolávali jaro

Březen je tu a děti v MŠ netrpělivě vyhlíží jaro. První březnový týden jsme si povídali o tom, jak poznáme, že se jaro blíží. Četli jsme si příběh“ Jak Krtek a skřivánek přivolali jaro“. Děti hodnotily postavy, děj a také jsme se naučili nové říkadlo. Zpívali jsme sluníčku, aby ještě více hřálo, travičce, aby se brzy zazelenala. Pracovali jsme s látkovou pomůckou, kde děti nejprve třídily jednotlivé prvky na ty, které patří k zimě a které k jaru. Procvičovali jsme barvy, trpělivost, pravidla a naučili se poznávat jarní květiny. Děti činnost velmi bavila a byly nadšené. V závěru týdne děti hledaly v prostorách MŠ, kudy chodilo jaro. Ve třídě, ale i jinde, byly ukryté plechovky, které měly děti najít a přičichnout k nim. Pokud plechovka nevoněla, jaro tu ještě nebylo a obráceně. Poté malovaly jaru šátek v jarních barvách. Všechny činnosti byly doplněny pobytem venku, kde jsme hráli různé pohybové hry nebo se vydávali na objevitelské vycházky. Na našich toulkách děti objevily první jarní květy, probuzené první broučky a další typické znaky jara. V dalším týdnu si budeme o tématu více povídat a také tvořit jarní květy.

                                               

Poznáváme naše tělo

První pobyt v tomto roce mají děti již za sebou. Celý únor jsme se věnovali poznávání lidského těla. Nejdříve jsme pojmenovávali části těla a hráli jsme různé pohybové hry. V dalších dnech jsme se zaměřili na stavbu lidského těla. Děti se seznámily s tím, z čeho se naše tělo skládá. Poznávali jsme funkce kostí, kloubů a svalů. Pozorovali jsme kůži na našem těle a řekli si, proč je pro nás kůže důležitá. Prohlíželi jsme si spoustu obrazového materiálu, encyklopedií nebo pracovali s didaktickými pomůckami a hráli rozličné hry.

Dalším tématem byly naše smysly, které jsme procvičili při různých aktivitách, abychom je lépe poznali. Závěrečný týden na nás zaútočily bacily. Hravou formou děti poznávaly základy zdravého stravování a hygieny. Děti toto téma velmi bavilo. Měly spoustu otázek a z aktivit byly nadšené. Činnosti v MŠ byly doplněny pobytem venku, kde jsme si užívali sněhovou nadílku.

    

Fotografie z pobytu zde.

Novinky v MŠ

Rok 2017 jsme v MŠ zahájili novou výmalbou. Prostory mateřské školy jsou opět vymalovány v příjemných pastelových barvách. V dalších dnech jsme se zaměřili na opravy a doladění prostor MŠ. Změny v uspořádání nastaly zejména v herně. Cílem těchto úprav je zvýšení bezpečnosti ve třídě. Novou výmalbu jsme doplnili dekoracemi na zdech. Největší změny zaznamenají děti v umývárně, kde se mohou těšit na přístav a skákající žabky. Ve třídě přibily na zdi skotačivé veverky a jiná lesní zvířata. Také byly pořízeny nové hračky a didaktické pomůcky. Tou největší pomůckou je montérský stůl do koutku s auty k rozvoji polytechnické výchovy. Další čas byl využit k vzdělávání a tvorbě materiálů. Nyní je vše připraveno a těšíme se na děti!

         

Vánoce v MŠ

Poslední týden, který děti strávily v mateřské škole, byl věnován vánočním tradicím a zvykům. Děti se dozvěděly spoustu nového a zajímavého. V závěru týdne proběhl náš předčasný Štědrý den. Rozkrajovali jsme jablíčko, zpívali vánoční koledy a nakonec si každý rozbalil malý dáreček, který na děti čekal pod stromečkem. Radost z vánoční kouličky měly všechny děti.

Venku pak v dalších dnech děti dostaly ještě jeden nečekaný dárek. Napadl sníh, který jsme si společně náležitě užili.

Krásné a pohodové Vánoce všem. V novém roce se na vás opět budu těšit.Více fotografií zde
Svatý Martin

V pátek 11. 11. 2016 jsme v mateřské škole oslavili svátek sv. Martina, který jsme spojili s uspáváním ježků v parku. Vyvrcholil tak celý týden, který jsme věnovali tradicím vážícím se k sv. Martinovi. Od ranních hodin probíhaly nejen v prostorách MŠ, ale i v okolí budovy přípravy na tento den. Děti vyráběly lucerničky, maminky pomáhaly připravovat venkovní soutěže. Po svačince jsme společně i s připravenými ježečky vyrazili z MŠ. Děti s lucerničkami svítily ježečkům na cestu k zimnímu spánku. Přečetli jsme si pohádku „Jak krtek uspával zvířátka“ a děti společně s maminkami postavily ježkům domečky. Poté jsme ježky uspali říkankou, kterou jsme se v předchozích dnech naučili. Pak už přišly na řadu připravené soutěže. Jako první děti hledaly stejnou podkovičku, následoval hod skutečnou podkovou na cíl a na závěr byl běh koníků. Všechny aktivity a soutěže děti moc bavily, vládla příjemná a veselá atmosféra. Nakonec děti dostaly malou odměnu v podobě rolničky za jejich dopolední snažení. Chtěla bych ještě jednou moc poděkovat všem zúčastněným maminkám za jejich pomoc při organizaci celého dopoledne, které se i díky nim skvěle vydařilo.Jak jsme si den užili, se můžete podívatzde.Více fotografií zde


Pestrý říjen v mateřské škole

Ani na podzim se děti v mateřské škole nenudily. V měsíci říjnu jsme společně poznávali podzimní ovoce a zeleninu. Děti se naučily básničky, písničky, tvořily zajímavé výrobky a venku zažily spoustu legrace při různých hrách. Ke konci měsíce jsme si zahráli na obchod, který měl u dětí veliký úspěch. Děti si nakoupily ovoce, případně zeleninu a vytvořily svoji svačinku. Trénovali jsme chování v obchodě, předmatematické dovednosti a sebeobsluhu. Všem vlastnoručně připravená svačinka moc chutnala. Některé děti si svačinku dochutily připraveným medem.

Také každou chvilku jsme využívali k pobytu venku, kde jsme hráli pohybové hry, sbírali přírodniny a pozorovali podzimní krajinu. Jak jsme se měli, se můžete podívat zde.Více fotografií zde


Netopýři

V pátek 16. 9. 2016 jsme s dětmi v MŠ oslavili Den netopýrů. V ranním kruhu jsme si řekli něco o životě netopýrů, jejich stavbě těla, kde netopýr bydlí, čím se živí. Ukázali jsme si obrázky různých druhů netopýrů a povídali si o zajímavostech vážících se k jejich životu. Děti si měly možnost prohlédnout model netopýra, který je zaujal. Po povídání v kruhu jsme se vrhli na vyrábění netopýra z papíru.

Děti dopoledne bavilo a hodnotily je velmi kladně. V rámci vycházky po parku jsme si udělali malé opakování v amfiteátru v parku. Děti si z dopoledne odnesly spoustu informací a zážitků.Více fotografií zdeŠkolní rok 2015/2016

Malování vodou

Ve čtvrtek 4. 8. 2016 jsme si v horkém letním dni zpestřili pobyt venku. V průběhu týdne jsme se věnovali tématu Voda všude kolem nás, povídali jsme si o koloběhu vody v přírodě, kde ji můžeme najít a proč je pro nás důležitá. A tak malé zpestření nemohlo proběhnout jinak než malováním vodou na chodník. Děti z počátku byly překvapené, ale do malování se pustily s velkým nadšením, originálními nápady a velkým zaujetím. Později začaly s vodou různě experimentovat: zalévaly trávník, zkoušely vodu stříkat z různých uhlů a sledovat kam dopadá. Na závěr, protože bylo opravdu parno, vodu spontánně ochutnaly. Po celou dobu byly velmi ukázněné, ohleduplné a mokré byly jen obrázky na chodníku, které díky sluníčku rychle mizely.Více fotografií zdeAuto


Banán


Dům


Housenka


Sluníčko


Sluníčko


Sluníčko


Strom


Zahrádka s květinami


Zajíček

Bylinky kolem nás

Ve čtvrtek 9. 6. 2016 jsme si užili krásné dopoledne věnované bylinkám. V rámci týdne, ve kterém se děti učily o květinách a hmyzu na louce, jsme si ve čtvrtek představili bylinky. V ranním kruhu jsme pracovali s obrázky a probíhala diskuze o bylinkách. Po svačince jsme se přesunuli k venkovním aktivitám. Venku jsme si zahráli pohybovou hru na včelky a vydali se hledat bylinky rostoucí na louce v parku. Děti se velmi aktivně zapojily do hledání a společně jsme si nalezené rostlinky pojmenovávali a říkali si o jejich užitečnosti. Poté jsme šli na deku, kde děti čekalo přiřazování natrhaných bylinek k obrázkům. Opakovali jsme tak jejich názvy a informace, které jsme se o nich dozvěděli. Následoval přesun k nově vzniklé bylinkové zahrádce v parku dětské léčebny. Zahrádku jsme pečlivě prozkoumali. Děti si k bylinkám přivoněly, některé i ochutnaly. Všechny jsme si pojmenovali a řekli si, jak se dají využít v kuchyni. Celé dopoledne jsme si moc užili a děti ho hodnotily velmi kladně.Více fotografií zde
 

Dětský den

V pátek 3. 6. 2016 jsme v mateřské škole slavili Den dětí. Počasí nám moc nepřálo, ale i tak jsme si dopoledne plné her užili. Začali jsme tanečním veselím, kdy z rádia v MŠ zazněly různé hudební pecky a všichni si zařádili. Dostali jsme se do správné nálady a nic nebánilo tomu se vrhnout na připravené aktivity.

Letos byla pro děti připravena cesta s poznáváním známých písniček nebo básniček. Děti hledaly očíslované papíry s obrázky. Podle obrázku rozpoznaly písničku, básničku, kterou následně zazpívaly či zarecitovaly. Poté jim byl sdělen důležitý úkol.

Během putování si děti vyzkoušely spoustu činností motivovaných písničkou, básničkou. Například po vzoru písně „Běží liška k Táboru“ běhaly s pytlem zázvoru, na písničku „Prší, prší“ přeskakovaly na koni kaluže, u písně „Pec nám spadla“ stavěly komín. Děti si také poskládaly čepice z novinového papíru. Při skládání pomáhali rodiče, kteří se mezi nás přišli podívat. U dalšího úkolu se děti přeměnily v myslivečka a mohly vyzkoušet jakou mají při hodu mušku. Tato hra se dětem moc líbila, velmi je bavila a chtěly stále házet. Při dalším zastavení pomáhaly princezničce najít korále, které poztrácela a navlékaly je zpět na nit. Do hledání korálků se zapojili všichni s velkou vervou a hlásili každý nalezený korálek. Poté se všichni protáhli dírou – tunelem jako kočky a šli lovit ryby, které uplavaly vodníkovi. Lov rybek měl také velký úspěch, každý si chtěl ulovit svého ,,žraloka“ a všem se lov zdařil. Po tomto úkolu následovalo malé zhodnocení a rozdání odměn. Děti odcházely spokojené, šťastné a usměvavé. Foto z dětského dne naleznete zde.Více fotografií zde


Den Matek

V pátek 6. května 2016 proběhla malá oslava Dne matek. Děti obdarovaly maminky kytičkami, které v mateřské škole vyrobily. Některé děti předání vyšperkovaly básničkou, co se naučily. Letos jsme vyráběli kytičky z vatových tyčinek. Kytičky byly krásné, originální a všechny maminky moc potěšily.Více fotografií zde


Čarodějný rej

V pátek 29. 4. 2016 proběhl v naší mateřské škole Čarodějný rej. Ráno děti přivítala čarodějka ve své kouzelné chaloupce a děti mohly zkoumat všechna zákoutí a zajímavosti. Na začátku si s čarodějkou vyzkoušely svoji odvahu. Měly lovit želatinové červíky a jiné dobroty z čarovné sklenice. Ne všichni v sobě našli dostatek síly si zalovit. Potom nastalo společné kouzlení. Cílem bylo vyčarovat lektvar přání. Každý si při jeho míchání něco přál. Zda se přání vyplní, to se teprve uvidí. Mezitím do herny mateřské školy dorazili rodiče, a tak rej mohl propuknout naplno. Na správném čarodějném reji nesmí chybět košťata. Čarodějka je všem rozdala a následovala čarodějná rozcvička a tanec s košťaty. Všichni byli ve správné náladě a nic nebránilo dalším disciplínám, jako byl tanec pod snižující se gilotinou, lov myší, prolézání housenky a překonávání čarodějné dráhy. Čarodějové také přenášeli a přepravovali kouzelná vejce. Za svoje výkony si všichni zúčastnění zasloužili odměnu. Dostali reflexního medvídka a bonbónky. Celé dopoledne jsme si všichni užívali. Vládla skvělá nálada a zažili jsme spoustu legrace. Jak jsme si den užili, se můžete podívat zde.Den ptactva

6. 4. 2016

V pátek 1. dubna jsme si v MŠ povídali o tom, co tento den slavíme. Předškoláci již věděli, že nadešel Apríl. Zopakovali jsme si, co tento svátek znamená, a celý den si děti dělaly mezi sebou malé legrácky. Společně jsme si pak řekli, že v tento den slaví svátek všichni ptáčci. Poznávali jsme je na obrázcích a povídali si o těch, kteří přiletěli z teplých krajin. Poskládali jsme si vývoj ptáčka a děti poté popisovaly vývoj svými slovy. Celé dopoledne jsme zakončili výrobou ptačího hnízda, aby se u nás ptáčkům líbilo. I v dalších dnech se budeme věnovat dalším činnostem spojeným s poznáváním ptáčků.
Více fotografií zde
Březen v MŠ

5. 11. 2015

Měsíc březen byl v MŠ ve znamení přivolávání jara. V prvním týdnu, jsme si vyprávěli o tom, jak jaro poznáme a co všechno se na jaře v přírodě děje. Zpívali jsme písničky o sluníčku a volali jsme jaro. V dalším týdnu jsme se věnovali poznávání semínek rostlin. Povídali jsme si o tom, co je potřeba k tomu, aby semínko vzklíčilo. V rámci tohoto poznávání jsme udělali pokus s fazolemi. Jednu misku jsme dali na okno na světlo a druhou do černého sáčku do chladna a pozorovali jsme, co se bude dít. Pokus děti zaujal a každý den se zajímaly, zda se něco změnilo. Dále jsme srovnávali a třídili různé druhy semínek a děti je přiřazovaly k rostlinám. Děti byly velmi zvídavé a aktivity spojené se semínky je velmi bavily, zejména pohybové hry. Týden jsme zakončili výrobou skřítka Trávníčka, který měl u všech dětí největší úspěch. O skřítka se děti v dalších dnech pečlivě staraly, zalévaly ho a pozorovaly klíčící trávu. V následujícím týdnu jsme se v MŠ věnovali zvířatům, která žijí na dvoře či statku. Děti se seznámily s jejich typickými znaky a dozvěděly se, čím jsou pro nás užitečná. Ve výtvarně-pracovní činnosti měly možnost vyrobit si kočku z papíru, kterou za pomoci pastelek a voskovek vykreslily a následně polepily nastříhanými kousky vlny. Týden zvířátek byl zakončen výtvarnou aktivitou na přání - otisky rukou, z kterých jsme vytvořili kuřátka. Děti svůj pobyt a aktivity hodnotily velmi pozitivně, což je nejdůležitější a nejhlavnější odměna. Fotky z aktivit a tvoření naleznete zde.

Únor v MŠ

Poslední měsíc tohoto ročního období jsme věnovali poznávání lidského těla a péči o ně. Děti si vyzkoušely mnoho aktivit a pokusů. Zkoumali jsme jaký důležitý vliv má na naše srdíčko a plíce pohyb. Povídali jsme si jaké aktivity a prostředí je pro naše tělo zdravé, učili jsme se rozlišovat zdravé a nezdravé potraviny. Hráli jsme si na lékaře a chodili ven do přírody. Děti bavily pohybové hry, povídání, práce s pomůckami a vyrábění. Nejvíce však všechny zaujalo tvoření zoubků pomocí modelíny a fazolí. Společně jsme prožili krásné chvíle.
Více fotografií zde


Leden v MŠ

Leden byl ve znamení zimních sportů a aktivit. Venku nám napadl sníh, a tak jsme si užívali zimní radovánky naplno. Využili jsme také velký mráz, který nás sužoval, a udělali si několik pokusů s vodou. Společně jsme se také učili o zimních sportech a bezpečnosti. Celý měsíc děti provázela pohádka Ledové království, která je u dětí velmi oblíbená. Užili jsme si spoustu legrace.
Prosinec v MŠ

Prosinec jsme v MŠ prožili v duchu příprav na Vánoce. Počátkem měsíce se děti učily básničky pro Mikuláše a vyráběly různé výrobky. Další dny byly zaměřeny na poznávání vánočních tradic v ČR, ale i ve světě. Společně jsme si vyzkoušeli např. krájení jablíčka a zpívali jsme koledy. Byl to krásný čas.
Podzim kolem nás

5. 11. 2015

V říjnu jsme se v MŠ věnovali plodů podzimu. Z počátku měsíce byly aktivity zaměřené na poznávání ovoce, neboť cílem bylo utvořit pozitivní vztah k ovoci. Děti během týdne poznávaly různé druhy ovoce jak na obrázcích, tak i ve skutečné podobě. V závěru týdne byly zařazeny praktické aktivity. Například „Hra na obchod s ovocem“, kde si děti vyzkoušely nákup ovoce za vytvořené penízky. Cvičili jsme chování v obchodě, matematické dovednosti a v neposlední řadě šlo o podporu konzumace ovoce dle chuti dětí. Nakoupené ovoce děti snědly během svačinky.

Pro další dny byla připravena ochutnávka ovoce. Děti poznávaly podle chuti jednotlivé druhy ovoce. V této hře šlo o popis chutí. Ochutnávači předem nevěděli, jaké ovoce dostanou, a ti hodně odvážní měli i zavázané oči. Týden děti hodnotily velmi kladně.

Následující říjnové dny byly zaměřeny na poznávání zeleniny na zahradě a na poli. Děti se setkávaly s rozličnými druhy zeleniny v různých formách. Ke konci týdne jsme vyráběli kašírovanou mrkev, což pro většinu dětí byla nová technika. Někteří si práci užívaly, jiní překonávaly malý strach.

Poslední týden jsme věnovali lesu a jeho plodům. Děti často chodily do okolních lesů na houby, takže téma všechny moc bavilo. Poznávali jsme houby na obrázcích, třídili je na jedovaté a jedlé. Povídali jsme si také o zvířatech, která žijí v lese, zpívali jsme písničky a chodili ven si užívat podzim kolem nás. Jak jsme se měli, se můžete podívat zde.Více fotografií zde


Školní rok 2014/2015
Cesta za pokladem

7. 8. 2015

V pátek 7. 8. 2015 jsme zakončili pirátský týden cestou za pokladem. Děti, které byly v tomto termínu na pobytu v MŠ, poznávaly vodní svět. Učily se a dozvídaly různé zajímavosti o živočiších, kteří žijí ve vodě. Poté na ně čekal pirátský týden, kdy se v mateřské škole četly různé pirátské příběhy a hráli jsme si společně na piráty. Pirátský týden vyvrcholil cestou za pokladem, na kterou jsme se vydali v dopoledních hodinách. Na začátku cesty jsme nastoupili na loď – děti překonávaly lávku a pak jsme se vydali hledat fáborky a úkoly na cestě. Hledání fáborků děti moc bavilo. Při putování nás přepadli další piráti a děti je měly za úkol trefit míčkem. Jako další úkol bylo poskládat poztrácené kousky puzzle. Jakmile byl obrázek celý, mohli jsme pokračovat v cestě, na které nám vyhládlo. Piráti si museli nalovit ryby. Cesta byla dlouhá a do lodi natekla voda. Piráti museli vynést vodu z podpalubí pomocí nádob. U tohoto úkolu jsme se hodně nasmáli a zažili spoustu legrace. Loď byla v bezpečí a mohli jsme pokračovat dál v cestě, na které jsme se dostali do zajetí a museli jsme z něj uniknout. Po osvobození nás čekal závěrečný úkol. Boj s mořskou příšerou, která střežila závěrečnou indicii k pokladu. Příšera na stromě měla několik hlav, které se dlouho nedařilo zničit. Dětem se nakonec podařilo nad mořskou příšerou zvítězit a měly tak otevřenou cestu k hledání pokladu. Přesunuli jsme se tedy na blíže určené místo a začalo hledání truhly s pokladem. Po chvíli se malí piráti vraceli s truhlou, kterou jsme společně otevřeli a rozdělili si její obsah. Všichni jsme si den moc užili a zažili spoustu legrace. Odcházeli jsme plni nových zážitků a dojmů z cesty. Cesta za pokladem byla zároveň poslední prázdninovou akcí. Další akce se plánují na podzim. Krásné prázdniny.Více fotografií zdeDětský den

1. 6. 2015

V pondělí 1. 6. 2015 proběhl v MŠ tradiční Dětský den. Letos byl laděn v hasičském duchu. Po celé dopoledne mohli děti navštívit rodiče a užít si společné chvíle v MŠ. V ranním kruhu si děti prohlédly a vyzkoušely hasičské helmy od historických až po současné. V kruhu jsme si zopakovali důležitá telefonní čísla. Také jsme si povídali o práci hasičů. Děti o ní věděly hodně a povídání je bavilo. Pak jsme se už mohli vrhnout do víru soutěžení. První disciplína, která na děti čekala, byl slalom v hasičské výstroji. Děti si oblékly hasičskou bundu, obuly boty, nasadily helmu a vydaly se na trať. Disciplína byla pro děti velmi zábavná a vyvolávala u nich na tvářích úsměv. Slalom si pak ještě děti vyzkoušely s míčkem na lžíci. Po svačince jsme vyrazili na hřiště, kde byla pro děti připravena hasičská dráha. Na dráze děti nejen překonávaly překážky, ale i spojovaly hadice a různě s nimi prolézaly. Tento úkol si děti oblíbily, různě s hadicemi běhaly po hřišti, zapojovaly je do sebe. Hrály si při tom na hasiče. Po hrátkách s hadicemi čekala děti střelba na cíl. Házeli jsme míčky na kuželky – plameny. Někteří hasiči mířili opravdu dobře. Na řadě pak už byla jen závěrečná disciplína hašení požáru, která byla nejočekávanější. Malí hasiči museli nejprve naplnit džberovku vodou. Na nošení vody do džberovky se vrhli všichni s velkým nadšením. Jakmile byla džberovka plná vody, kluci začali pumpovat a holky hasily. Po chvilkách se děti měnily, aby se vystřídali všichni. Stříkání z hadice všechny moc bavilo. Zažili jsme společně s rodiči spoustu legrace a nevšedních zážitků. Děti si za svoje výkony zasloužily odměnu. Každý si mohl vybrat dle své libosti dárek a bonbóny. Děti i rodiče odcházeli spokojení a s dobrou náladou.Více fotografií zde

Workshop

26. 6. 2015

V pátek 26. 6. 2015 se v MŠ uskutečnil workshop v rámci projektu přírodního hřiště. Workshopu se aktivně účastnili rodiče i děti. Společně vytvářeli prolézačky nebo stavby, které by chtěli mít na budoucím hřišti. Na tvoření se všichni vrhli a každý stavění pojal svým způsobem. Cílem bylo vytvořit různorodé stavby z klacíků a přírodních materiálů. Všechny práce moc bavila a byli do ní zapálení. Výsledné práce si můžete prohlédnout na připojených fotografiích. Po ukončení stavění proběhlo hlasování. Největší ohlasy vzbudila vytvořená lanovka.

Jako další úkol měli rodiče a děti ztvárnit svoji představu o hmatovém chodníku. K dispozici měli různé materiály, jako například odlišné druhy kamínků, písků, mechů. Co se týče významu a účelu hmatového chodníku, nikdo netušil, k čemu slouží. Tyto otázky byly zodpovězeny po ukončení práce a to přímo praktickou ukázkou, kdy jsme se po výsledných pracích prošli bosou nohou. Hmatový chodník bude sloužit k prevenci a léčbě plochonoží. Během tvoření probíhala diskuze o významu prvků na budoucím hřišti a plánech využití. Rodiče měli další otázky, na které se jim snad dostalo uspokojivých odpovědí.

Prožili jsme společně velmi příjemné dopoledne plné pohody a zážitků.Více fotografií zde

Dětský den

28. 5. 2015

Čarodějnice

30. 4. 2015

Ve čtvrtek 30.4.2015 proběhl v MŠ již tradiční rej všech čarodějů i čarodějnic. Třída mateřské školy se proměnila v čarodějnou chaloupku, ve které byla připravena spousta zábavy. Čarodějný rej společně s dětmi navštěvují i rodiče a na tuto akci se všichni moc těšili. Od ranních hodin si děti mohly vyzkoušet míchání čarodějného lektvaru, malování na obličej, netopýří kuželky, podlézání koštěte nebo překážkovou dráhu se skládáním puzzle. Aktivit bylo nachystáno hodně a již od rána jsme se nenudili. Před svačinkou následoval čarodějný pozdrav a představení jednotlivých čarodějů a čarodějnic. Po svačince jsme se přesunuli na hřiště, kde byly připraveny další soutěže. Jako první si děti vyzkoušely krmení pavouka. Měly se trefit do upředené sítě z lepící pásky papírovými mouchami, které jsme si připravili v MŠ. Další disciplínou byla čarodějná cesta za kouzelným vejcem. Děti měly překonat překážky a dostat se ke kouzelnému vejci, které musely odnést stejnou cestou na lžíci. Tato disciplína děti velmi bavila a někteří čarodějové se vydali na cestu hned několikrát. Cestu si vyzkoušeli i ti nejmenší, kteří přišli mezi nás. Následovalo chytání myši. Čarodějové soutěžili, kdo dříve namotá provázek s přivázanou myškou. Další zajímavou soutěží byl hod kouzelnou fazolí nebo oříškem. U této disciplíny se někteří čarodějové opravdu zapotili. Trefit se do připraveného hrnce dalo zabrat. Po náročných disciplínách, které vyžadovaly velké soustředění, se mohli čarodějové proletět. Příležitost jim dala další soutěž, a to hledání Pukavce. Na různých místech nebo zákoutích hřiště byly ukryté barevné krabičky, které byly buď prázdné, nebo skrývaly nějaké překvapení – Pukavce. Soutěž děti velmi bavila a měly radost z každé nalezené, byť prázdné krabičky. Po této soutěži byl čas na čarování. Letos se čarodějové naučili napěnit a vybublat různé barvy. Kouzlo se všem přítomným moc líbilo a byli z něj nadšení. Po kouzlení jsme si připravili společně lektvar pro zdraví. Čarodějnice Veverka posílala své malé pomocníky na svoji kouzelnou zahrádku pro různé bylinky do lektvaru. Společně jsme si je pak prohlíželi, čichali k nim a dávali je do hrnce. Nakonec bylo proneseno kouzelné zaříkadlo, které mělo zajistit celoroční zdraví tomu, kdo se lektvaru napije. Všichni přítomní čarodějové a čarodějky dostali pak malou odměnu a velkou pochvalu za jejich předvedené výkony. Den se vydařil a všichni odcházeli spokojení a s dobrou náladou. Těším se opět příští rok na dalším Čarodějném reji. Fotografie zde.

.

PS: Lektvar se nám letos opravdu podařil, ochutnali jsme ho při výtečném obědě.

Maňáskové divadlo Šikulka

24. 4. 2015

V pátek 24.4. 2015 děti měly možnost navštívit představení maňáskového divadla Šikulka. Děti se na návštěvu představení velmi těšily. Společně jsme zhlédli, tři pohádky. První pohádka se jmenovala Chlubilka a nejkrásnější dárek. Pohádka o tom, že nejhezčí dárek nemusí být nutně ten nejdražší. Malá holčička Chlubilka, která se vždy chlubila nejdražšími dárky od svých rodičů s pomocí své kamarádky poznala, že méně je někdy více. Druhá pohádka byla o prasátkách, jak se naučila chovat. Pohádka, ve které na začátku vystupuje dědeček, který své vnučky učí zdvořilému chování a začne jim vyprávět příběh o nevychovaných a lenivých prasátkách, která žila v blízkém domečku. Na konci veselého příběhu se z prasátek stanou pracovité a pilné děti. Poslední pohádka byla o princezně Adélce a vychytralém rádci. Pohádka o tom, že hloupost a chamtivost někdy nemá konce. Král Richard zachránil království princezny Adélky a vybral si místo truhly zlata princezninu ruku. Králův rádce byl ale chamtivý a dělal vše pro to, aby se král Richard s princeznou Adélkou neoženil. Nakonec vše dobře dopadlo, chamtivý rádce byl potrestán a moudrý král Richard si vzal krásnou princeznu Adélku. Představení se dětem líbilo, bylo proloženo zvídavými otázkami Kašpárka, který si děti zkoušel, zda dávaly pozor. Na závěr jsme si společně zacvičili a zazpívali. Maminky a všechny zúčastněné děti odcházely s dobrou náladou. Těšíme se zase někdy příště.

   

Jarní slavnost

21. 3. 2015

V pátek 21. 3. 2015 děti společně se svými rodiči přivítali jaro. V průběhu týdne se děti učily o jarních květinách a dělaly aktivity související s přicházejícím jarem. Na jarní slavnost se poctivě nacvičovalo. Slečna praktikantka si s dětmi nazkoušela jarní básničku s pohybem a společně jsme si pak zatančili jarní taneček s písničkou Sněženky. Vše bylo připraveno a v pátek se dveře MŠ otevřely nejen dětem, ale i jejich rodičům a blízkým, kteří byli s dětmi na pobytu. Děti a jejich doprovod si během dopoledne vyrobily jarní květinu a zažily společné příjemné chvíle v mateřské škole. Po svačince jsme se vydali jarním průvodem s květinami na hřiště v parku. Zde děti rodičům předvedly básničku a taneček. Sluníčko svítilo a všem bylo příjemně. Pro děti a ostatní zúčastněné byly připraveny sportovní disciplíny, které se všem moc líbily. Na začátek jsme využili vyrobené květiny a zahráli jsme si pohybovou hru na motýlky. Následovala překážková dráha, při které děti procvičily koordinaci svého těla. Jednou z dalších disciplín bylo motání provázku na rychlost. Vládla tu velmi bouřlivá atmosféra plná povzbuzování. Po této soutěži byl připraven pro všechny hod na cíl do různě velkých obručí. Míčky jsme pak využili k dalšímu úkolu, a to přenos míčku ve dvojících, které utvořili všichni zúčastnění. Poslední disciplína byla velmi zajímavá a užili jsme si spoustu legrace. Děti na závěr dostaly diplomy a jarní nálepky. Jedna maminka přidala i něco sladkého. Všichni jsme si první jarní den moc užili a odcházeli jsme s dobrou náladou. Jak jsme první jarní den prožívali, se můžete podívat zde.

Ve zdravém těle zdravý duch aneb co jsme všechno stihli

27. 2. 2015

V únoru jsme v MŠ poznávali svoje tělo. Celý měsíc byl věnován aktivitám, které vedly k poznávání jednotlivých částí těla, vnitřních orgánů a věcí spojených s naším tělem. Děti pracovaly s názornou textilní tabulí, na které byly jednotlivé orgány přehledně vidět, a mohli s nimi samy manipulovat. Povídali jsme si tak o všech věcech, které děti zajímaly, a že jich bylo!

Každý den jsme se většinou věnovali jednomu důležitému orgánu v našem těle, abychom poznali jeho funkce. Hráli jsme několik didaktických a pohybových her. V průběhu aktivních činností byla zařazována relaxace, zklidnění. Společně jsme také zkoumali, co našemu tělu škodí a co naopak prospívá. Dostali jsme se tak k prevenci proti kouření a ostatním škodlivým vlivům. Také jsme se dostali ke zdravému životnímu stylu, zdravé stravě, důležitosti pohybu na čerstvém vzduchu. V rámci jednoho dne jsme také poznávali svoje smysly, které jsme v činnostech procvičili s pomocí různých pomůcek. V rámci dne poznáváme svoje smysly, bylo například využito zvukové pexeso, hra „Poznej kamaráda“ a jiné zajímavé aktivity.

Celý týden jsme se také věnovali našim zoubkům. Dozvídali jsme se o nich mnoho zajímavého, zvláště jak o zoubky pečovat a co zoubkům škodí. Tématika zoubků děti velmi bavila a zaujala. Ve skupině převažovali předškoláci, a tak toto téma bylo pro ně aktuální. Zoubková víla některé během pobytu několikrát navštívila. Velkým hitem se stala písnička Bolavý zub, kterou děti s velkou oblibou a kdykoliv chtěly zpívat.

Zahráli jsme si také na pana doktora. Scénky s návštěvou ordinace děti moc bavily. V rámci hraní se různě navzájem obvazovaly, dostávaly hypotetické injekce a rozvíjely krásné dialogy. Při hraní si děti procvičily slušné chování u lékaře, rozvoj motoriky a mnoho dalšího. S tématikou ošetřování jsme se dostali k různým nemocem a jak jim předcházet.

Jak jsme pracovali a užívali si, se můžete podívat na fotkách.Uspávání broučků

21. 11. 2015

V pátek 21.11.2014 se v MŠ uskutečnila společná akce rodičů a dětí s názvem Uspávání broučků. Rodiče s dětmi během dopoledne zažili spoustu krásných a pohodových chvil. Společně si hráli s oblíbenými hračkami a všechny děti ukazovaly, jak to v MŠ chodí a tu svoji nejoblíbenější hračku. Mezi hraním si společně vyrobily broučka, kterého si dle fantazie každý namaloval na připravený kamínek. Než broučci uschli tak se děti se svým doprovodem přesunuly k výrobě větrníků.

Větrníky jsme vyráběli v rámci dne větrníků na podporu dětí s cystickou fibrózou.

Více informací na plakátku.

Děti se ještě během dopoledne naučily básničku k uspávání broučků a nic nebránilo tomu, abychom vyrazili do parku. Děti venku vyzkoušely svoje větrníky a užily si s nimi spoustu zábavy. Pak už na děti a jejich doprovod čekal úkol hledání a skládání obrázků, různého hmyzu. Po úspěšném složení všech obrázků byl čas uložit broučky ke spánku. U stromu na broučky čekala připravená postýlka, do které broučky po básničce děti uložily. Poté si děti mohly vybrat obrázky zvířátek jako odměnu za jejich práci. Během celého dopoledne vládla příjemná a veselá atmosféra. Rodiče a děti si užívaly společné chvíle v MŠ. Jak celá akce probíhala, se můžete podívat na fotografiích.Podzimní čarování

V říjnu jsme s dětmi poznávaly barevnou podzimní krajinu, která byla všude okolo nás. K tvoření jsme využívaly barevné listí nebo jiné zajímavé přírodniny. Během pobytu se děti seznámily se zajímavými výtvarnými technikami. Společně jsme pozorovali okolní přírodu a zvířátka v ní. Zvířátka se pomalu začala chystat k zimnímu spánku. Pozorovali jsme veverky, které si sbíraly oříšky v parku. O zvířátkách jsme si společně povídali a poznávali je, hrály spoustu pohybových her a zažili společně krásné chvilky. Podzimní počasí začalo být rozmarné a dešťové dny jsme strávili u aktivit v MŠ. Fotky z pobytu zde.Každý svým šéfkuchařem

Naše podzimní poznávání ovoce v MŠ, jsme zakončili velmi chutnou svačinkou, kterou si každý připravil sám z připraveného ovoce. Děti dostaly k dispozici různé druhy ovoce a bylo na nich, jaké ovoce si do svačinky nakrájí. Ovoce si pak děti polily bílým jogurtem nebo medem. Výroba svačinky děti velmi bavila a byla u ní legrace. Jak si malý šéfkuchaři počínaly, se můžete podívat na fotkách. Všem svačinka moc chutnala a byly s ní moc spokojeni. Děti tak velmi hravou formou spořádaly spoustu vitamínů, které jsou hodně důležité. Každý z nich byl pyšný na to, že si sní co si sám připravil.
Více fotografií zdeLet balonem…

V úterý 30.9.2014 se děti z MŠ účastnily letů balonem, které pořádala Dětská léčebna Křetín. Již v ranních hodinách pozorovaly děti z oken MŠ horkovzdušný balon a probíhala živá diskuze. V ranním kruhu jsme si pak povídali, co nás čeká, jak takový balon vypadá, zda mají či nemají strach. Zkrátka jsme si ve stručnosti řekli, jak to všechno proběhne a co nás čeká. Po svačince již děti neměly stání a vydali jsme se do parku k balonu, kde na nás již čekali rodiče dětí. Nadšení dětí bylo opravdu veliké. Některé děti byly velmi netrpělivé, jiné čím blíž, byl okamžik nástupu do balonu, byly bojácnější. Nakonec let zvládli a moc si ho užili všichni. Děti a jejich rodiče prožili krásné nevšední chvíle. Jak si to děti užily, se můžete podívat ve fotogalerii.Putování za pokladem víly Voděnky

Na závěr projektu víly Voděnky byla pro děti připravena cesta za pokladem plná úkolů a her. Víle voděnce se ztratil její poklad ze studánky a děti se ho vydaly hledat. Na cestě za pokladem potkaly různá stanoviště, kde plnily buď vědomostní úkol, nebo jinou aktivitu. Děti si na cestě zazpívaly, cvičily jak svoje těla, tak i svoje hlavičky u lišky bystroušky, která pro ně měla záludné hádanky. Děti si vyzkoušely i opičí dráhu nebo zvukové pexeso, ve kterém byla ukrytá zpráva, kde je skrytý poklad. Po přiřazení pexesa, jsme se vydali k rybníku za vodníkem, kde děti objevily poklad, o který se spravedlivě rozdělily. Na děti čekaly omalovánky a malá drobnost.
Více fotografií zdeJak jsme se měli o prázdninách

Ani o prázdninách jsme v naší mateřské škole nezaháleli, ale zažili jsme, spoustu legrace a nových zážitků.

Prázdniny ve Křetíně začaly pro některé děti již o několik dní dříve. Děti v MŠ se rozhodně nenudily. Byl pro ně připraven pestrý program. Během prvních dní jsme společně věnovaly životu v trávě. Podrobněji jsme si povídali a ukázali, jak to chodí v úlu. Děti se seznámily s konkrétními obyvateli úlu, mohly si vyzkoušet včelařský oblek a poznaly mnoho dalších zajímavostí. Nechyběla ochutnávka medu a ukázka včelích pláství. V dalších dnech jsme společně poznávali další bodavý hmyz a také jak se před ním chránit a co dělat po bodnutí hmyzem. Pro děti to byly dobré zkušenosti a rady, do prázdninových dní.

V červenci, jsme společně poznávali, dopravní pravidla, prostředky a značky. Celý měsíc jsme si hrály různé hry, které nás učily jak se chovat na silnici, na chodníku nebo v dopravním prostředku aby se nám nic nestalo, a vždy jsme dorazili do svého cíle. Nejenom, že jsme spolu cestovali a hráli si, navštívila nás jedna maminka s projektem, na kterém spolupracuje s neziskovou organizací Akropolis. Spolupráci s rodiči vítáme a tak nám paní Nike Silná tento projekt představila. Díky tomuto projektu mohou vznikat interaktivní objekty do Snoezelenu a slouží tak k relaxaci, nebo jako zpestřující prvek. Děti v MŠ si vyzkoušely jeden interaktivní prvek vytvořit. Základ byla jimi namalovaná mandala. Mandalu poté paní Silná upravila a vložila do programu. Děti pak dále s mandalou pracovaly na interaktivní tabuli. Mandala se pak různě pohybovala, měnila barvy v závislosti na pohybech dětí po tabuli. Děti činnost velmi bavila. Více o projektu zde.

V srpnu bylo léto v plném proudu a pro děti byl připraven projekt s vílou Voděnkou. Počasí nám sice moc nepřálo ale i tak jsme si užili spoustu pokusů a her s vodou. Děti se o vodě dozvěděly mnoho zajímavostí. Víla Voděnka děti provedla různými světy. Společně, jsme poznávali, jak to vypadá ve studánce, v rybníku, v řece ale také jak to vypadá v moři. Jak to chodí na moři, dětem ukázali námořníci. Závěrem jsme se vydali hledat poklad. Na cestě nás čekalo mnoho úkolů a nástrah ale všechno jsme bravurně zvládli. Teď už můžeme přivítat barevný podzim. Fotky z letních měsíců naleznete ve fotogalerii.

obrázek

Netradiční aktivity

Díky paní Nike Silné, která přijela společně se svými dětmi do Křetína na pobyt, jsme se s dětmi v naší MŠ mohli podílet na realizaci projektu, na kterém spolupracuje. Na projektu se podílí společně se Střední uměleckoprůmyslovou školou v Uherském Hradišti, Stojanovým gymnáziem Velehrad a občanským sdružením Akropolis, pro které je tento projekt určen. Občanské sdružení Akropolis zřídilo multisenzorickou místnost, kde se realizuje metoda Snoezelen. Tento projekt má za účel vytvářet interaktivní objekty pro tuto multisenzorickou místnost. V prvotní fázi interaktivní objekty vytvářeli studenti ze SUPŠ v Uherském Hradišti. Nyní je projekt v další fázi, kdy se testuje jeho další využití a tak jsme si mohly vyzkoušet tvoření i my v naší MŠ. V MŠ místnost zařízenou na metodu Snoezelen samozřejmě nemáme, ale využili jsme interaktivní tabuli a děti tak mohly rozvíjet hrubou a jemnou motoriku, svůj postřeh nebo jen tak příjemně relaxovat při hudbě a pozorování. Zažít neobvyklý zážitek a o to v tomto projektu jde. Děti, které si práci vyzkoušely, byly nadšené. Proto jsme se jistě s paní Silnou neviděli naposledy a budeme se těšit na další její návštěvu. Pokud se chcete více dozvědět o metodě Snoezelen můžete zde na stránkách občanského sdružení Akropolis www.akropolis-uh.cz nebo snoezelen.sk.
Více fotografií zde

Školní rok 2013/2014


Dětský den


V pátek společně v MŠ oslavíme svátek dětí. Pro děti a jejich rodiče je připraveno dopoledne plné soutěží a zábavy. Snad nám bude přát počasí a den si společně užijeme venku na hřišti. Jak den probíhal, se dočtete opět tady.

Fotogalerie


Maňáskové divadélko Šikulka

http://www.divadlosikulka.cz/images/kasparek.png

V úterý 13.5.2014 jsme v dopoledních hodinách s dětmi z mateřské školy přijali pozvání do MŠ Křetín na maňáskové představení. Do Křetína se přijelo podívat maňáskové divadélko Šikulka, které nám přivezlo 3 pohádky. První pohádka byla O nespokojeném koťátku a moudré sově. Koťátko bylo krásné a milé ale se sebou nespokojené. Myslelo si, že být kočkou není pro něj dost dobré a tak hledalo štěstí jinde. Nakonec s pomocí kamarádů a hlavně moudré sovy pochopilo, že být sám sebou je to nejcennější. Druhá pohádka se jmenovala Jůlinčin nový kamarád. V pohádce se děti setkaly s dnes již běžnou situací. Tatínek koupil domů počítač a Jůlinka začala zanedbávat nejen školu ale také svého nejlepšího kamaráda pejska Čika. Naštěstí vše dopadlo dobře a Jůlinka si uvědomila, že počítač není všechno. Poslední pohádka se jmenovala Veverka a sněhuláček. Děti si postavily sněhuláka, kterého jim zbořil zlý kluk z vesnice. Sněhuláčkovi však pomohla veverka. Děti byly v lese, kde veverku potkalo neštěstí. Chytila se do pasti a děti ji našly a vysvobodily ji. Vše nakonec dobře dopadlo. Mezi jednotlivými pohádkami děti bavil kašpárek, který měl pro ně zvídavé otázky a, nebo si s ním mohly děti i zacvičit. Dopoledne se všem dětem i maminkám, které s námi představení, také navštívili, moc líbilo. Několik fotografií naleznete zde.Čarodějný rej

Ve středu 30.4.2014 se naše MŠ proměnila v čarodějnou chaloupku. Děti a návštěvníky vítala čarodějka, která všem ukazovala krásy své chaloupky. Děti se nezalekly ani netopýra, pavouků či jiné podobné havěti, které měla čarodějka v chaloupce plno. Po prohlídce chaloupky a po svačince následovalo přivítání všech čarodějů a čarodějek, na kterém se všichni seznámili s plánem dne. Pak už mohlo začít čarodějné veselí. Všichni se vrhli za zvuků písní do tance, při kterém se měnili na různá zvířata, vydávali různé zvuky, zkrátka si užívali čarodějný rej naplno. Po tanci, jsme se všichni přesunuli na hřiště, kde pokračovalo naše čarovné setkání. Čarodějové a čarodějky si zde zdokonalovali svoje schopnosti. Na začátek je čekal hod pavouky do kotle. Ze začátku této disciplíny bylo patrné, že někteří čarodějové si musí nejprve seřídit mířidla, ale pak už se trefovali bez problémů. Po hodu pavoukem následoval lov myší. Jednotlivý čarodějové, soutěžili, kdo svoji myšku uloví dřív. U lovu myší vládla bouřlivá atmosféra. Každý měl svého favorita. Čarodějové projevili svoji šikovnost a myš nakonec ulovil každý někteří hned několik. Po lovu myší následoval skok přes černou kočku. Skok přes kočku čaroděje velmi bavil a byla spousta legrace. Po skoku si všichni vyzkoušeli čarodějnou překážkovou dráhu, na jejímž začátku byla velká pavučina, kterou všichni museli překonat. Nástrahy dráhy zdolali všichni za vydatného povzbuzování ostatních velkých i malých čarodějů. Po čarodějné překážkové dráze ale ještě zdaleka nebyl konec. Čarodějové dále soutěžili, kdo si uloví dřív svého Jeníčka na pekáči. Souboje čarodějů opět zvedly vlnu vydatné podpory obecenstva. Přitahování Jeníčka na pekáči bylo opravdu náročné, ale zažili jsme spoustu zábavy. Protože se čarodějové unavili, bylo na čase si připravit posilující kouzelný lektvar. Zapálili jsme pod kotlem a čarodějové se společně se svými rodiči vydali na sběr bylin do lektvaru. Po nasbírání bylin nám ještě zbyl čas na kouzlení. Utvořili jsme magický kruh a uprostřed něj se děli věci. Z popela a dalších přísad jsme si vykouzlili hady. Čarodějové se přiučili novému kouzlu, které se jim moc líbilo. Hady si pak pečlivě každý z nich prohlédl. To už ale vařila voda na náš čarodějný lektvar. Byl čas dát do něj všechny bylinky a pečlivě míchat. Na přípravě, lektvaru se podíleli všichni a moc se na něj těšili. Než se lektvar uvařil, každý z čarodějů dostal odměnu za svoje snažení. Lektvar jsme společně ještě na závěr očarovali a byl připraven k pití. Lektvar jsme si dali k připravenému obědu, na který už byl čas. Čarodějné dopoledne v MŠ bylo plné zážitků, které se dětem, a jejich rodičům velmi líbily. Strávili jsme společně krásné slunečné dopoledne plné legrace a zábavy jak jsme si to užívali, se můžete podívat na fotkách.Jarní slavnost

V pátek 21.3.2014 jsme s dětmi v MŠ oslavili, příchod jara jak se patří malou jarní slavností. Děti si v průběhu týdne v rámci dopoledních činností v MŠ, vyrobily podle lidové tradice Morenu, kterou si ustrojily a vyzdobily. V pátek dopoledne jsme se pak společně s rodiči přivítali. Děti rodičům zazpívaly a zatančily, pak už se jarní průvod vydal k rybníku v parku DL. U rybníka jsme Morenu hodili do vody a zahnali tak zimu. Děti poté zatančili jarní taneček. Slavnost pokračovala na hřišti, kde probíhaly soutěže pro děti, u kterých pomáhali a bavily se i jejich rodiče. Po celé dopoledne jsme měli nádherné jarní počasí, vládla velmi veselá a příjemná nálada a všichni se moc bavili. Jak jsme si společně užívali jeden z prvních jarních dní, se můžete podívat ve fotogalerii.
Poznáváme svoje tělo

Fotogalerie

V únoru jsme poznávali svoje tělo, jeho stavbu a funkce. Děti se naučily několik říkanek o svém těle. Poznávali jsme jeho části, pojmenovávali jsme je a skládali lidskou postavu. Hráli jsme různé hry s tělem,zahráli jsme si na tělo, dělali jsme svoje obrysy pomocí víček od pet lahví. Tato činnost děti velmi bavila a zažili jsme s ní spoustu legrace. Pomocí encyklopedií a dalších materiálů jsme se dozvídali spoustu zajímavých věcí o našem těle, které nás všechny moc zajímalo. Děti spolu živě diskutovaly a snažily se navzájem odpovědět na otázky, popřípadě jsme dohledávali informace v materiálech.

Fotogalerie

Poté na nás zaútočily nepříjemné bacily, s kterými jsme se učili bojovat. Bacily, jsme poznávali, abychom je mohli co nejúčinněji zničit.

Potrénovali jsme si základy hygieny mytí rukou ale také to, jak se máme chovat, když jsme nemocní a další užitečné věci k hygieně.

Fotogalerie

Zahráli jsme si, společně pohádku Polámal se mraveneček. Dramatizace pohádky děti moc bavila. V rámci spontánních činností si děti hrály na doktora, nemocnici, veterináře a další činnosti. Spolu jsme pak vyráběli, hráli hry, zpívali písničky a bylo nám veselo. Poslední týden jsme se s dětmi věnovali zdravým a nezdravím potravinám. Různě jsme si je třídili, popisovali a někteří přišli na to, že mají nejradši věci, které nejsou vůbec zdravé. Kromě třízení na zdravé a nezdravé potraviny jsme si také udělali každý svůj obrázek s věcmi,co jíme a pak jsme si říkali co z tohoto obrázku je zdravé a co ne. Tato aktivita byla opravdu zajímavá a děti bavila. Děti svým kamarádům vysvětlovaly, proč tato potravina není zdravá, a ptaly se, proč tuto potravinu nejí atd.

Společně jsme pak modelovali zdravé a nezdravé potraviny, které si pak děti odnesly. Na závěr jsme si vyrobili postavičku vitamínu, která se všem moc povedla a všem se líbila. Společné chvilky byly zábavné a moc jsme si je užili, jaké to všechno bylo, se můžete podívat zde.

Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie


LEDEN Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie


Dračí den

Fotogalerie

Dne 15.11.2013 byl uspořádán v mateřské škole Dračí den, který zakončil tematický blok o dracích. V dopoledních činnostech jsme dokončili papírového draka, kterého jsme vyráběli v předchozích dnech. Protože, jsme se během měsíce dozvěděli, že není drak jako drak, po svačince následoval slet draků. Naučili jsme se dračí pozdrav a mohlo začít velké dračí klání. Následovalo několik disciplín, ve kterých musel každý drak prokázat svoje schopnosti. Svoji přesnost jsme trénovali ve srážení kuželek a v hodu na cíl. Trpělivost jsme si procvičili ve slalomu s pingpongovými míčky na lžíci. Draci musejí umět velmi dobře ovládat svoje tělo. To, zda to naši malí dráčci zvládnou, jsme prověřili v průlezu housenkou a v podlézání snižující se tyče. U těchto dvou úkolů jsme zažili spoustu legrace a zábavy.

Fotogalerie

Jako poslední a nejtěžší disciplína čekala na všechny překážková dráha, která skýtala všechny možné překážky, přeskoky, průlezy nebo podlézání. I tento náročný úkol všichni zvládli. Dračí den měl velký úspěch. Děti se do svých rolí draků vžily v okamžiku a úkoly plnily s velkou chutí. Při disciplínách panovala velmi povzbuzující a bouřlivá atmosféra. Všichni se snažili vše plnit dle svých možností a za jejich snažení byli náležitě odměněni. Děti obdržely dračí diplom, sladké odměny a dračí nálepky. Odměny všem udělaly velkou radost. Jak to drakům šlo, se můžete podívat zde.

Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie


Říjnové zážitky

V měsíci říjnu bylo pro děti připraveno spoustu zážitků a tvoření.

V průběhu měsíce jsme se věnovali hlavně ovoci a zelenině, které sklízíme na zahradě a na poli. První týden jsme s dětmi poznávali každý den jiný druh ovoce. V pátek si děti z poznaných druhů ovoce vyrobily salát, který všem moc chutnal.

Další týden byl věnován zelenině, kterou na podzim sklízíme na zahradě a na poli. Mezi zajímavé druhy zeleniny, které děti zaujaly, byly hlavně dýně pro jejich rozmanitost. Poznávali jsme také například brambory, kde rostou, co vše může maminka z brambor připravit v kuchyni, ale také jsme si vyzkoušeli výtvarnou techniku tiskání bramborou. Další zeleninou, kterou jsme se podrobněji zabývali, byla řepa. Povídali a poznávali jsme jednotlivé druhy řepy a jejich využití.

Seznámili jsme se s pohádkou o Veliké řepě.

S obrázky pohádky jsme si zahráli několik her a následně si děti vyzkoušely pohádku zahrát. Dramatizace pohádky děti velmi bavila a všichni si chtěli vyzkoušet každou roli v pohádce. Při hraní pohádky jsme zažili společně spoustu legrace.

Protože jsme se kdykoliv to bylo možné, vydávali poznávat přírodu v okolí, pozorovali jsme zvířata, sbírali přírodniny, závěr měsíce října patřil lesu. V lese jsme poznali zvířata, která jsme pantomimicky ztvárňovali, ale hlavně jsme se věnovali houbám, které byly kolem nás. Zahráli jsme si na houbaře, který ví, jak se v lese má správně chovat. Poznávali jsme jedlé i jedovaté houby, které jsme si různě ztvárnili. Naučili jsme se několik říkanek o houbách, přečetli jsme si pohádky o houbách a zahrály zajímavé hry. Měsíc říjen byl plný zajímavých zážitků a prožitků pro každého.Další fotografie z činností naleznete v naší fotogalerii.
Rytíř z Nosu

Děti z MŠ se účastní kreslířské soutěže Rytíře z Nosu. Výtvarná díla dětí budou na stránkách jen tento týden. Další výtvory se objeví na webu v průběhu celého měsíce listopadu. Podpořte prosím jejich práce svým hlasem. Hlasovat můžete pro každý obrázek zde.Rytíř z Nosu

Mateřská škola se zúčastní kreslířské soutěže Rytíře z Nosu. Téma soutěže je naší mateřské škole velmi blízké, protože nás často navštěvují děti s opakujícími se rýmami. Děti v průběhu měsíce listopadu namalují obrázky na základě poslechu pohádek Rytíře z Nosu. Z pohádek se děti zábavnou formou dozvědí jak se bránit rýmě a jak s ní bojovat. Soutěž již probíhá a trvá do 30. 11. 2013. Pro obrázky našich dětí, které se odešlou v průběhu příštího týdne můžete hlasovat na těchto stránkách www.rytirznosu.cz
O veliké řepě

V rámci říjnového tématu "Plody podzimu" se děti věnovaly podzimní zelenině, kterou můžeme sklidit na zahradě, ale i na poli. Mimo jiné druhy zeleniny jsme se věnovali i řepě. Děti se o řepě dozvěděly několik zajímavostí, potrápily svoje hlavičky u pracovních listů, namalovaly si krásné řepy, ale hlavně si zahrály pohádku "O veliké řepě". Dramatizaci pohádky předcházely hrátky s obrázky pohádky, převyprávění děje a pak už hurá hrát. Jednoduché kostýmy pro každou postavu byly připraveny a mohlo se hrát. Hraní pohádky s jednoduchým textem děti velmi bavilo a zažili jsme společně spoustu zábavy. Fotky z pohádky si můžete prohlédnout zde.

Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie

Ovoce náš kamarád

Celý týden jsme se s dětmi věnovali ovoci, které v podzimních měsících můžeme sklízet na zahradě. Každý den jsme poznali jiné ovoce. V pondělí to bylo jablíčko. S jablíčkem jsme si zahráli hry na výměnu rolí, zazpívali písničky o jablíčkách a pak jsme si společně jablíčko vyrobili. V úterý na nás čekala hruška, kterou jsme si výtvarně ztvárnili. Ve středu jsme si protáhli svoje těla a procvičili naše hlavičky. Dávali jsme si hádanky o ovoci a přiřazovali jsme sušené ovoce k čerstvému. Ve čtvrtek jsme si povídali o hroznovém víně a pak si každý svůj hrozen vytvořil. V pátek byl připraven sice pro někoho náročný úkol ale velmi zajímavý. Z ovoce, o kterém jsme si v týdnu povídali, jsme si připravili svůj ovocný salát. Každý dostal svoje prkénko, příborový nůž na krájení a práce mohla začít. Někomu krájení šlo lépe, někdo potřeboval pomoci, ale všechny nás práce moc bavila a šla nám od ruky. Připravená mísa byla za chvíli plná ovoce a tak jsme to všechno zalili zálivkou a zbývalo už jen zamíchat. Každý si i míchání vyzkoušel a všichni se už nemohli dočkat, zda se salát povedl a chtěli honem ochutnávat. Svačinka byla připravená, takže jsme se do ní mohli pustit. Salát nejenže vypadal moc pěkně, ale také skvěle chutnal. Zdravá svačinka plná vitamínů všem moc chutnala. Jak jsme si společně užili, tvorbu salátu, se můžete podívat zde.
Školní rok 2012/2013


Indiánský den

Děti se v naší MŠ ani o prázdninách opravdu nenudí. Zažívají spoustu nových prožitků, zážitků a legrace. Na celý pobyt jsme se proměnili v cestovatele, kteří budou cestovat po celém světě, v rámci projektu ,,Poznáváme svět“. Poznali jsme tak spoustu nových zemí, zvyků, zvířat. Svoje cestování jsme ukončili v Severní Americe u indiánů. Dne 26.7. na nás proto čekal Indiánský den. Po příchodu do MŠ se z každé ,,bledé tváře“ stal pravý nefalšovaný ,,rudoch“, který mohl vyrazit zdolat indiánskou stezku. Na indiánské stezce bylo třeba ukázat náčelnici kmene Veverek co se každý z indiánů naučil a zda může opustit kmen. Na malé indiány čekala spousta zajímavých úkolu třeba stopování zvířat – děti měly za úkol přiřazovat zvířata k jejich stopám. Mezi nejzábavnější patřil úkol ,,ulov si svého lišáka“. Střelba na cíl-lišáka při, které jsme se moc nasmáli. J Lišáka jsme nakonec ulovili, a směli jsme si ho pohladit. Jako nejnáročnější úkol se ukázala překážková dráha, při které každý z indiánů musel prokázat svoji hbitost a šikovnost.

Při tomto úkolu byla výborná atmosféra, děti se navzájem povzbuzovaly a fandily si. Pak jsme si potrénovali svoje smysly zrak – hledání poztrácených obrázků, hmat- poznávání předmětu pohmatu což děti velmi bavilo a svoje ,,ohmatávání“ různě komentovaly. Indiáni si za své výkony zasloužili odměnu a tak jejich posledním úkolem bylo najít poklad. Poklad jsme po chvíli hledání zdárně našli. Na každého indiána čekalo osvědčení od náčelnice kmene, nálepky a ovoce. Jak jsme si spolu pobyt užívali, se můžete podívat ve fotogalerii.


Rabásek

V měsíci květnu se naše mateřská škola zapojila do soutěže o nové venkovní hřiště. Naším hlavním úkolem bylo vytvořit panáčka Rabáska z recyklovatelných surovin. S dětmi jsme si při sestavování, barvení a lepení užili spoustu legrace, ale i krušné chvilky. Velkým problémem občas bylo domluvit se, jak bude zmíněný Rabásek vypadat. Každý měl svou představu a za ni zarputile bojoval. Nakonec jsme se přece jen dokázali skupinově shodnout a po několika dnech byl usměvavý panáček Rabásek na světě. Naši týmovou práci si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

První část soutěže o nové hřiště děti z MŠ splnily. Druhá část byla závisla na rodičích, kteří měli možnost pro naši školku hlasovat od 1. 6. 2013 do 14. 6. 2013. Podařilo se nám získat 196 hlasů, za které moc děkujeme. (Výherce a výsledky hlasování jsou zveřejněny na adrese www.soutezeprodeti.cz)

Rabásek

Dětský den

V pátek 31. května v rámci dopoledních činností v mateřské škole proběhne sportovní dopoledne ke Dni dětí. Do mateřské školy zveme i rodiče dětí, kteří se společně se svými dětmi zapojí do veselých soutěží a her. Přijďte za námi oslavit Den dětí a prožít dopoledne plné radosti a smíchu.


ČARODĚJNICKÉ REJDOVÁNÍ

V pátek 26. dubna 2013 nám počasí přálo a den byl jako stvořený pro Čarodějnické rejdování. Děti si během rána dotvořily masky, které se v průběhu týdne nestihly dokončit. Poté se všichni přítomní čarodějové a čarodějnice včetně jejich maminek a babiček přivítaly společným tancem a představily se. Následoval první zahřívací úkol, při kterém si všichni změřili svou rychlost. A to ve sbírání čepků po vyznačené trase.

Protože každou čarodějnici náročné pohybové úkoly vyčerpávají, bylo třeba se posílit svačinou. Po vydatném občerstvení se děti přesunuly na terasu, kde si vyzkoušely uvařit barevný bublající lektvar. Ve školce máme velmi šikovné čarodějnice, a tak všem tajemný lektvar vybublal a vypěnil.


Na hřišti si pak vyzkoušely chůzi po laně, závodily s pingpongovými míčky na lžičce v terénu. Sluníčko příjemně hřálo a nastal čas velkého kouzlení, které každá čarodějnice musí bezpečně ovládat. Do připraveného kotlíku děti musely nasbírat různé přírodní přísady (trávu, kořeny, květiny, klacíky, kameny). Vše se přikrylo šátkem. Kolem naplněného kotlíku se utvořil kruh a začalo se zaklínat. Všechny přísady se proměnily v bonbony, které byly ještě očarovány s malou nápovědou maminek. Např. Kdo sní bonbony, bude pořád hodný, bude po sobě vždy uklízet, bude se sám oblékat, nebude ubližovat ostatním, bude hodný na sourozence… Poté byl šátek odkryt a všechny kouzelné bonbony poctivě snědeny. Jen se po nich zaprášilo.

Na závěr této akce byly rozdány čarodějnické průkazy všem čarodějnicím, které všechny zmiňované úkoly zvládly. Na správnou čarodějnickou atmosféru se můžete podívat zde.


Masopustní veselice

Hrátky ve škole


V pátek 1. března děti z mateřské školy navštívily Základní školu při dětské léčebně. Ve škole nadšeně pracovaly s velmi zajímavou hračkou – s interaktivní tabulí. S velkou radostí plnily všechny úkoly, které si pro ně veverka přichystala. Úspěšně překonaly i strach z malých zvědavých mravenečků. A vyzkoušely si barevně kreslit a malovat prstíkem po tabuli. Tak kouzelná totiž tabule je. Zkrátka svou návštěvou zjistily, že i ve škole si mohou hrát a užít si spoustu legrace a zábavy.
Důkaz naleznete zde


Masopustní veselice

Masopustní veselice


V pátek 22. února 2013 čekalo na děti a jejich rodiče překvapení. Místo paní učitelky děti přivítala pohádková víla.
V mateřské škole se totiž konal karneval, na který si i děti pečlivě vyrobily vlastní barevné masky.


Masopustní veselice

Masopustní rej nemohl začít jinak než tancem a veselým dováděním na známé dětské písničky. Poté se děti představily v maskách a začalo se soutěžit. Dětskou obratnost prověřila papírová kulička na lžičce, se kterou děti přecházely po vyznačené trase. Správný odhad si otestovali při házení vršků od PETlahví do připravené mističky. Aby toho nebylo málo, vyzkoušely si i svou rychlost, a to při sbírání již zmíněných vršků a přenášení po jednom po dráze. Protože jednotlivé zábavné úkoly byly velmi vyčerpávající, museli jsme se všichni posilnit svačinou.

Po svačině následovaly klidnější činnosti.

Masopustní veselice

Děti zkoušely uhádnout běžné zvuky z domácnosti (vysavač, mixer, telefon, myčka, otevírání dveří…). Poté se přešlo k písničkám z pohádek a večerníčků. Tentokrát děti hádaly pohádku, ze které písnička pochází. Jako oddych po usilovném přemýšlení následovala hra Obr a Paleček. U této hry jsme se všichni nasmáli, protože Obr stále nemohl dohonit Palečka. Udržovali stále stejnou vzdálenost. Ale stalo se, že se u někoho přece jen Obr a Paleček setkali, a tak tento človíček předvést zvířátko, které ho zrovna napadlo. V rytmu písniček jsme si dále v kruhu posílali míč. U koho se při ztišení hudby míček zastavil, musel oběhnout celý kruh, aby hra mohla pokračovat. Běhání neminulo ani maminky, které se společně se svými dětmi zapojili do všech připravených soutěží a her. Posledním úkolem našeho karnevalu byla klokaní dráha. Děti se snažily přeskákat vytyčenou dráhu s míčem v ruce.

Masopustní veselice

Po splnění všech úkolů, soutěží a her čekaly na děti diplomy, které si mohly samy vykreslit. Dopoledne v mateřské bylo náročné, ale všichni jsme si ho náležitě užili. Na spokojené výrazy v obličeji maminek i dětí a také na jejich soutěživost se můžete podívat zde…


maska   

MASOPUSTNÍ VESELICE

   maska
detail


V pátek 22. února v rámci dopoledních činností v mateřské škole proběhne dětský karneval s názvem Masopustní veselice.
Do mateřské školy zveme i rodiče dětí, kteří se společně se svými dětmi zapojí do veselých soutěží a her. Přijďte za námi prožít dopoledne plné radosti a smíchu.


2. ADVENTNÍ SETKÁNÍ V MŠ 2012

V rámci dopoledních činností si děti v pátek 7. prosince 2012 zapálily druhou svíčku na adventním věnečku ve významu Bronzové neděle. Chvíli s radostí v očích pozorovaly plápolající světýlka a nasávaly vánoční atmosféru. Poté společně s paní učitelkou plnily připravený úkol. Vyrobily si třpytivé vánoční prostírání ve tvaru hvězdy, které si mohly odnést domů.

Kouzelnou atmosférou si můžete prohlédnout zde.Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie

1. ADVENTNÍ SETKÁNÍ V MŠ 2012

V pátek 30. listopadu 2012 si děti připomněly dobu Adventu a její význam. Společně s paní učitelkou s velkým nadšením vyrobily adventní věneček a zapálily první svíčku. U stolečku chvíli poseděly, pochutnávaly si na kouscích pomeranče a mandarinky a přitom pozorovaly hořící svíčku.

Kouzelnou atmosférou si můžete prohlédnout zde.Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie


SKŘÍTULKY A SKŘÍTULÍCI

detailV pátek 12. října 2012 patřilo dopoledne v mateřské škole akci SKŘÍTULKY A SKŘÍTULÍCI. Naše školička se proměnila v kouzelné prostředí plné skřítků. Děti si hned ráno vyrobily z listů náhrdelník, který je po jeho nasazení proměnil ve Skřítulku nebo Skřítulíka. Společně se jako správní skřítkové pozdravily a přivítaly. V rámci kruhového sezení u „kouzelného neviditelného stromu“ si skřítulíci vzájemně sdělovali svá jména. Děti se také dozvěděly, že opravdovým skřítkem může být jen ten, kdo splní všechny úkoly. Daly se tedy okamžitě do soutěžení.
Prvním úkolem bylo házení kaštanů do misky, protože každý skřítek musí umět házet a musí se umět trefit v případě, že by mu nebo jeho kamarádům hrozilo nebezpečí. Nastala atmosféra plná napětí, soutěžení a fandění. Poté se děti šly posilnit vydatnou svačinkou.

Fotogalerie

Po svačině se k nám připojili i rodiče dětí, kteří se spontánně zapojili do všech následujících činností. Druhým úkolem bylo vyslechnout pohádku O skřítulících a pochopit z ní, že všichni skřítkové spolu kamarádí a vzájemně si pomáhají.
Následoval třetí úkol, který prověřil orientaci poslepu, která se bude hodit každému skřítkovi, který se vydá na noční výpravu. Děti si zavázaly oči a snažily nahmatat a posbírat co nejvíce poházených listů. Ostatní živě povzbuzovaly a naváděly, kde listy jsou. Nejvíce legrace si užily, když se zavázaly oči maminkám a ty se doslova praly o napadané listy. Děti nevěděly komu fandit a fandily úplně všem.
Protože každý skřítek musí být i velmi chytrý, byl připraven čtvrtý úkol – podzimní hádanky. Děti společně se svými rodiči postupně tahaly lístečky s hádankami a zkoušely je uhádnout. S některými záludnými pomohla paní učitelka dalšími nápovědami. Ve školce máme chytré děti, maminky, tatínky i tetičky, a tak mistička s hádankami byla za chvíli prázdná.
Pátým a zároveň posledním úkolem akce byla výroba lesního skřítka z přírodnin, které děti sbíraly v rámci vycházek MŠ po areálu parku kolem dětské léčebny. Rodiče a jejich děti byli velmi kreativní, nápadití a tvořiví. Brzy na nás koukali milé skřítulky a veselí skřítulíci.
Kouzelnou atmosférou se skřítky si můžete prohlédnout zde.Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie FotogalerieDětský den

V pátek 1. června 2012 se uskutečnil Dětský den, na kterém jsme se společně zasmáli a užili si spoustu legrace. Pro děti a jejich rodiče byly připravené soutěžní hry a úkoly na celé dopoledne. Akce byla zahájena přivítáním všech přítomných dětí a jejich maminek. Následovala zahřívací hra „Židličkovaná“, při které děti plnily i další úkony (např. chůze s rukama za zády, kachní chůze, běhání, …). Protože vyhrát v této činnosti mohl jen jeden, přesunuli jsme se k další hře – k hodu míčkem na cíl. Děti se snažily trefit se díry v dřevěném panákovi s ježkem. U míčků jsme zůstali i nadále a vyzkoušeli jsme si chůzi s balonkem na lžičce. Při této hře se projevil bojový duch a děti se začaly navzájem povzbuzovat. Následovalo přitahování motýlků pomocí namotávání provázku na dřívko, které trošku potrápilo naše prstíky. Chvíle napětí jsme zažili hlavně u překážkové dráhy, kdy děti chodily po nataženém švihadle jako po laně, a také u podlézání a přeskakování nataženého lana, které se nám stále a stále snižovalo.

Společně s dětmi se do všech činností zapojily i maminky, které se nebály plnit úkoly, namotávat motýlky ani podlézat a přeskakovat lano. Jako správné publikum fandily všem dětem a pomáhaly tak vytvářet tu pravou soutěžní atmosféru.

Na závěr děti dostaly spoustu krásných cen. Diplomy za účast při soutěžích na dětském dnu, omalovánky, sladkou odměnu a magnetku, kterou pro tuto akci vyrobil Ing. František Řihák - Výpočetní a kancelářská technika www.vtkt.czFotografie můžete shlédnout ZDEFotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie
© 2002 - 2020       www.detskelecebny.cz/skolakretin       Prohlášení o přístupnosti